Avatar billede morbus1 Nybegynder
12. juli 2007 - 12:00 Der er 6 kommentarer

Min bærbare lukker ned pga overophedning. Hvad er galt?

Hej
Jeg ved ikke helt, om dette spørgsmål skulle være placeret under elektronik, men jeg håber, at nogen her kan hjælpe mig med et spørgsmål vedr. min bærbare.

Jeg har en bærbar Packard Bell Easynote E3, der er omkring 3-4 år gammel. Der har stort set ikke været problemer med den indtil nu.

Problemet er, at den seneste tid er den begyndt på at slukke ned pga. overophedning af sig selv. For en måned eller to siden var det kun, hvis havde havde for mange (2-4) programmer åbne samtidig, eller hvis jeg kom ind på nogle helt specifikke sider eller fik pop-ups, at viften/blæseren (ved ikke hvad I kalder den) gik i selvsving, og på den måde overophedede computeren, så den slukkede uden varsel. Der var ikke problemer, hvis jeg kun havde gang i et enkelt program eller 2, der ikke krævede så meget arbejde af computeren.

Nu er det desværre pludselig blevet værre. Nu går viften/blæseren/udluftningen i gang så snart jeg tænder computeren, og den bliver ved konstant på højtryk, indtil computeren slukker ned pga overophedning (går jeg ud fra). Og det er lige meget nu, om jeg åbner nogle programmer eller ej. Og ligeledes er det også uanset, om internet-kablet er sat i eller ej. :-(
Det ser ud som om, at computeren ligesom sidder fast i en eller anden proces, idet man kan se på lys-dioden, at den konstant cyklisk arbejder med et eller andet, og gentager "processen" i en bestemt rytme.

Så til spørgsmålet: Kan du/I hjælpe mig med at give et bud på, hvad der kan være galt? Jeg er ikke specielt god til IT, men "kun" almindelig bruger. Er det muligvis en komponent, der er røget og skal skiftes ud, eller kan en virus eller lignende give sådan noget?

Jeg håber, I kan hjælpe mig med dette. På forhånd tak!
Avatar billede warg Nybegynder
12. juli 2007 - 12:03 #1
Kan du mærke på den om den bliver meget varm?
og hvor lang tid går der inden en slukker?
Avatar billede warg Nybegynder
12. juli 2007 - 12:04 #2
og hvor lang tid går der inden *den* slukker?
Avatar billede bubbaa Nybegynder
12. juli 2007 - 12:28 #3
Er der meget snavs i køleren? Prøv at støvsuge den forsigtigt, ved for høj hastighed kan du ødelægge blæseren. Hjælper det ikke skal den nok til rep.
Avatar billede bubbaa Nybegynder
12. juli 2007 - 12:28 #4
Avatar billede morbus1 Nybegynder
12. juli 2007 - 13:14 #5
Ja, jeg kan sagtens mærke, at den bliver varmere og varmere, indtil den til sidst slukker. Der er nemlig ikke snavs i, det troede jeg også. Men jeg har endda kigget ind i, og fjernet de få fnug der var.
Ved I tilfældigvis, hvad det ca. ville koste at reparere sådan noget?
Avatar billede bubbaa Nybegynder
12. juli 2007 - 13:23 #6
Det er svært at sige, det kommer jo an på hvad problemet er.
Hvis det er noget på bundkortet der er for varmt, er det dyrt at få lavet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester