15. juli 2007 - 20:29Der er
4 kommentarer og 1 løsning
kan ikke installere program når jeg er logget på domæne.
Jeg logger på mit firmas domæne og skal installere et program, men den kommer og siger at det ikke kan installeres, da der ikke kan skrives til en mappe under all users på min winXP, pga at der ikke er skrive retiigheder til mappen. Kan jeg ændre de rettigheder nogen steder?
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
nej det skal gøres på domæne controlleren, og det kan du kun hvis du er administrator. (og det er du næppe, da du så også ville have admin rettigheder på lokal maskinen)
Jeg har skam admin rettigheder på den lokale maskine, men da jeg satte maskinen op til at logge på domænet blev der lavet en ny konti, kan jeg se under document and settings, styres denne konto fra domæne controlleren? for jeg kan ikke se den under konti på maskinen.
ja du har admin rettigheder når du er logget på med din lokale bruger, det er ikke det samme som at have administrator rettigheder når du er logget på domænet.
hvis man er lokal admin, kan man også tilmelde sin domænebruger den lokale administratorgruppe
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.