Avatar billede yaief Nybegynder
05. juni 2001 - 15:25 Der er 9 kommentarer og
7 løsninger

Vurder designet

Hej eksperter

Jeg kunne godt lige tænke mig en generel vurdering af designet på www.padkjaer.dk/papirladen

Forslag om hvordan designet kunne ændres er meget velkomne. Men ellers bare en vurdering på 13-skalaen og helst med gode argumenter og efterfulgt af lidt konstruktiv kritik.

Mvh

Jonas
Avatar billede nuki Nybegynder
05. juni 2001 - 15:29 #1
Wooh det ser jo prof ud!!!

Designet er meget hurtig at hente og virker meget brugervenligt. En ting jeg meget godt kan lide er de små billeder ude i siden men jeg synes de skal stoppe et eller andet sted for det ser lidt dumt ud at man kun kan se et halvt billede.


samlet 10@13
Avatar billede xenophobia Nybegynder
05. juni 2001 - 15:32 #2
Nejs! Jeg testede den i Konqueror (til linux) og den så faktisk flot ud :) (det er ellers meget sjældent)

9@13
Avatar billede and.vang Nybegynder
05. juni 2001 - 15:32 #3
Generelt pænt! Nogen fine knapper og menu desuden, men billedet af hovedkontoret er ret overflødigt, og ikke specielt interesant. Bruger formlen er anderledes end de andre, men de er ellers pæne! Prøv med en topmargin på teksten, så den kommer til at stå under logoet, eller deromkring.

                      8-9@13

/Anders
Avatar billede and.vang Nybegynder
05. juni 2001 - 15:33 #4
Logoet er lidt grumset...
Avatar billede and.vang Nybegynder
05. juni 2001 - 15:37 #5
Altså i grafikken!
Avatar billede prodic Mester
05. juni 2001 - 15:37 #6
Har aldrig været stor fan af Blå og Gul i sammenhæng.

Og hvorfor bruger du standard farverne på dine links??

Ellers er der ikke meget at vurdere. Prøv med noget mere indhold.

Generelt er den gule top alt for høj, til at være pæn i sammenligning med resten af designet.

Såfremt kundens primære farver er gule/blå, så burde du understrege der var noget mere. Evt. dæmpe den gul bare en anelse, så det bliver pænt at kigge på og knap så skrigende.

Kan godt lige at du udbytter firmaets vinduer til effekten til højre.

Karakter : 7@13
Avatar billede -onslow- Nybegynder
05. juni 2001 - 15:57 #7
Meget flot.
kan godt lig grund ide\'en bag designet men vil give prodic ret i at den gule farve ikke er så pæn som man kunne ønske..
en af de gode ting er nok at det er meget hurtigt at loade..
sidens op bygning virker meget naturlig og rar..
den eneste ting som jeg synes er mindre godt er de gule bånd..

Brugervenlighed: 9½@13
Design:          8½@13
Avatar billede lawyer Nybegynder
05. juni 2001 - 21:44 #8
Farverne er rigtig gode og især de blå..meget analog harmonisk. Den gule er dejlig varm.

Siden er meget læser venlig da skrifttype og baggrundsfarve er behagelig.

Browservenlig : opera, mozilla, NS og E.

Generelt mener jeg at man ikke skal kunne se det man ikke har adgang til hvis man ikke er logget ind. Det kan godt blive et irretationsmoment.

Links angiver fint hvad det drejer sig om. Jeg forlanger af en side at jeg er superbruger med det samme og det er jeg her.

Hovedkontorets billede kunne godt være et klikbart billede hvor efter man ligesom blev invisteret inden for i bygningen.

De blå felter til højre kunne også være klikbare billeder der fører os tættete på et produkt.

samlet 9@13 som indikere et nydeligt stykke håndværk.
Avatar billede xzxzx Nybegynder
05. juni 2001 - 21:48 #9
Okey flot, den ligner nemlig heller ikke alle andre hjemmesider på nettet :-)! Kan bare ikke forstår den scroolbar skal være der på fosiden!
Okey, farve valg!
Avatar billede lawyer Nybegynder
05. juni 2001 - 21:50 #10
Scrollbar ?
Avatar billede lawyer Nybegynder
05. juni 2001 - 21:51 #11
nåå...varetypen..
Avatar billede lawyer Nybegynder
05. juni 2001 - 21:53 #12
Det som jeg mindst kan lide er at nogle af \"tingene\" på forsiden skal man tilsyneladende ikke kunne bruge før man er logget ind. Det virker dumt og ikke så prof
Avatar billede yaief Nybegynder
05. juni 2001 - 21:55 #13
Mange tak for de mere og mindre positive svar. Konstruktiv kritik kan altid bruges og der er mange gode forslag jeg vil tage til efterretning. Desværre ser det ud til at være svært at gøre alle tilfredse med den gule farve, men det må så i sidste ende være op til kunden at bestemme.

Jeg holder spørgsmålet åbent lidt endnu i håb om endnu flere gode svar :-)
Avatar billede yaief Nybegynder
05. juni 2001 - 21:59 #14
Lawyer<< Siden skal opfylde to funktioner. Den skal vise priser på produkter til alle kunder også dem der fysisk bevæger sig ud til butikken. Derudover skal der være nem og effektiv mulighed for større kunder for at logge sig ind og bestille varer online.
Hvis man ikke har logget sig ind vil man kun få prisen. Hvis man er logget ind kan man tilføje til sin indkøbskurv.
Men hvis der er forslag til at gøre det bedre (og lige så nemt for alle) lytter jeg spændt :-)
Avatar billede lawyer Nybegynder
06. juni 2001 - 07:39 #15
vaief> Personligt ville jeg lave det sådan :

Når du trykker på \"Produkter\" Så kommer der en alfabetiseret liste over jeres produkter. Med en \"Bestil\" knap. Når du trykker på bestil ryger du hen på login i tilfælde af du ikke er logget ind. Når du så logger ind ryger du hen til bestillingsformularen og kan bestille produktet.

Når du søger på et produkt foregår det på samme måde. Du ser varen og kan klikke på \"Bestil\". Hvis du ikke er logget ind ryger du forbi \"Login formularen\" først.

De blå felter du har kunne være \"Shortcuts\" til de bedst sælgende produkter.
Avatar billede lawyer Nybegynder
06. juni 2001 - 07:49 #16
E-bestilling bør også være en genvej til Login såfremt man ikke er logget ind. Når du så er logget ind kommer du til en bestillingsformalur indeholdende søgning på produkter. Denne knap er måske overflødig for I år 2001 forventer du at når du kan se et produkt, så kan du også købe det.

Teksten her :
\"Du kan logge på her, hvis du er oprettet som kunde.\" er overflødig da du allerede har skrevet det samme ud fra \"Login.knappen\".

Linket koplet vareliste er vel det samme som at klikke på \"Produkter\". Derfor ville jeg fjerne den og samle det hele under produkter. Ved klik på produkter kan du vælge imellem at se en komplet vareliste eller foretage en søgning ud fra kategori eller eksakt varenavn. Du har samlet tre funktioner der overlapper hinanden. Det hele kunne være under \"Produkter\". Hvis du gerne vil have disse søgninger som stadard valgt på din forside, så kan du sørge for at produkter vælges som standard når siden åbnes eller når en bruger logger ind :-)

Ovenstående er kun detaljer, jeg synes du har lavet et glimrende stykke arbejds :-)


Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester