02. august 2007 - 09:29Der er
10 kommentarer og 1 løsning
PSU, bundkort eller andet
Hejsa! Er stødt ind i et problem jeg aldrig har prøvet før. Min aldrende computer er ved at blive senil. Når jeg slukker den, lukker den normalt ned. Men efter et stykke tid kommer der igen lys i powerklampen. Forsøger jeg at tænde den på powerknappen, sker der intet. Men slukker jeg på powerknappen på PSU, tænnder for den igen, og med det samme tænder på powerknappen på kabinettet, starter den normalt op. Her kommer så det virkelig sære (synes jeg): Slukker jeg på PSU'en, og er den slukket i længere tid, for derefter at tænde for PSU, kan jeg ikke få liv i den i ca. et kvarter's tid, nogle gange en halv time. Så begynder powerlampen at lyse svagt, for derefter over en periode på ca. 10-15min at blinke kraftigere til den til sidst lyser normalt en kort periode. Herefter tænder computer i 5 sekunder, og slukker igen. Herefter kan jeg slukke PSU, tænde igen, og tænde computer på power på kabinettet.
Nogen der har været ude for noget lignende? Ligger desværre ikke inde med andet hardware jeg kan teste med lige pt, men kunne være der var nogen der kendte til ovenstående.
Psu: Chill 400w Bundkort: Chaintech Zenith 7njs CPU: Barton 2500+ Mobil @ 166x12 (er testet på normal hastighed uden held) Ram: 2x 512mb pc3200 @ 166 6600gt agp 2x optiske og 2x harddiske
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Får lige testet PSU snarest muligt. Virker den fint i en anden spand må synderen helt sikkert være bundkort. Men lader lige tråd stå åben. Kan være der er en der har været udsat for noget lignende og kender til en trylleformular eller indianerdans der kan reddet det :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.