Avatar billede T101 Novice
08. august 2007 - 23:24 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Lukke mekanisme på soveposer og regnjakker

Hej eksperter,

Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Hvad hedder den lukke mekanisme som sidder på snørrene i f.eks. en sovepose eller en regnjakke?

Der er tale om en bold eller en cylinderformet stykke plastik med en split som har påmonteret en fjeder. For at åbne mekanismen og muliggøre at man kan justere snørren skal man trykke splitten ned. Fjederen i mekanismen sørger for at snørren holdes fast.

Evt. et link til hvor sådan en kan købes?
08. august 2007 - 23:33 #1
... hvis der ikke kommer noget andet så forhør dig evt. i en http://www.spejder-sport.dk/templates/1index.asp forretning ?
Avatar billede enya Nybegynder
08. august 2007 - 23:38 #2
Aner ikke hvad de hedder. Men har utallige af dem - købt i sportsforretninger.
Avatar billede T101 Novice
09. august 2007 - 00:05 #3
Spejder sport var godt skudt. Fandt dem under Beklædning (unisex) - Andet.

De hedder snorelåse. Takker. Lægger du et svar dr1 larry?
Avatar billede T101 Novice
09. august 2007 - 00:07 #4
Avatar billede enya Nybegynder
09. august 2007 - 00:12 #5
Snorelåse.. Tjah - hvad sku' de ellers hedde.. :)
09. august 2007 - 07:46 #6
Ping...

Læg selv et [svar] og la' os alle dele...
Avatar billede T101 Novice
09. august 2007 - 09:27 #7
Jeg syntes nu du skal have dem alle sammen. Jeg ville aldrig have gættet på spejdersport så hvis ikke du havde forslået det var de jo aldrig blevet fundet :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester