17. august 2007 - 09:12Der er
14 kommentarer og 2 løsninger
Kontrol af om email er modtaget
Jeg har p.t. et system, som automatisk, via PHP-mail, sender en email indeholdende et unik link til url, hvor et PDF-dokument kan hentes. Systemet ”fanger”, at email-modtageren har været set dokumentet, når linket til url aktiveres. Men i stedet for et link i emailen, vil jeg hellere vedhæfte PDF-filen. Men jeg vil gerne vide, om emailmodtageren har modtaget/læst emailen. Jeg vil ikke bruge ”anmod om kvittering”, da det ikke virker i alle email-programmer, og modtageren kan også vælge at kvittering ikke skal sendes.
Kan jeg lave et ”skjult” link i emailen, som aktiverer en bestemt url, hvor jeg så kan ”fange” at emailen er modtaget/læst. Eller giver det problemer med nogle sikkerhedsindstillinger, ligesom når grafik integreres i emailen?????
Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.
Tænkte nok, at der ikke er en 100% løsning. Men jeg skal lige være med på det med billedet. Forstår ikke det med ...email@domain.tld.... Det gør vel ikke, at jeg får aktiveret det script på min hjemmeside, som "fanger" at emailen er åbnet.
Som det er nu, vælger emailmodtageren et link, som gør 2 ting:
1. Aktiverer det script, som registrer at emailmodtageren har været på systemet 2. Viser nogle valgmuligheder for kunden.
Som du selv skriver, så er der ikke nogen 100% sikker metode til at tjekke om en mail er åbnet i den anden ende
Det som jakbdo foreslår, er at der i din (HTML) mail til modtageren er noget grafik der tricker et image/script på din server, så du kan tracke om mailen er åbnet.
Det er lidt den metodik som diverse nyheds breve bruger til at tracke, om de enkelte abonnenter faktisk læser deres mail.
At dette virker for eks. FDM, Boneparte m.m. er, at der jo ikke er megen fidus i at abonnere på en mail frivilligt, hvis man ikke har tilladt at se indholdet.
Så the bottom line er, at du kan ikke regne med at modtageren returnere om de har læst mailen eller ej, med mindre de selv vil!
Og så er det jo meningen at: http://www.domain.tld/email/jakobdo@domain.tld husker jakobdo@domain.tld så har læst brevet. Du skal jo nok lave et eller andet, så emailen er forskellig fra gang til gang. email/1/email... eller noget.
Hvis det er et nyhedsbrev som folk abonnerer på af frivillighedens vej, så er jakobdo løsning vejen frem.
Men blot så du ikke er i tvivl, så virker dette ikke bedre end "anmod om kvittering"
De fleste mail klienter i dag, blokerer nemlig for alle eksterne links/scipts osv. med minder brugeren har givet eksplicit tilladelse til at det godt må vises.
Verakso: Jeg er helt med. Løsningen som jeg anvender i dag, hvor jeg ikke vedhæfter PDF-filen, men hvor den skal hentes på systemet, er nok at foretrække. Her har jeg nemlig 100% styr på, om dokumentet er læst. Det er i øvrigt ikke et nyhedssite, men et bookingsystem, hvor fakturaer, kontrakter m.m. hentes som PDF-filer på systemet. Overvejelsen gik på, om det var smartere at vedhæftet disse dokumenter i en email - men så mangler jeg styringen.
Hvis du i e-mailen lægger et link direkte til PDF'en på din server, har du 100% styr på, om den bliver downloaded - og set fra brugerens synspunkt er der minimal forskel fra en vedhæftet fil =)
vedhæftet/link - brugerens synspunkt - minimal forskel ... der er noget der ikke passer med min virkelighed - altså: postkasser med øvre begrænsninger bliver ***altid*** overfyldte på nul komma nix tid. Derfor vil jeg som bruger langt foretrække, og bemærke forskellen, hvis filer ikke vedhæftes, men ligger til download, og bliver liggende, til jeg har fået mig gravet ned til dem. Så tager det kun nul komma knap nix tid inden postkassen fyldes op, og jeg skal gå bodsgang til IT-afdelingen: "jamen jeg skal altså have en større postkasse, ellers kan jeg ikke passe mit arbejde".
(hehe, heldigvis er folkene i IT-afdelingen meget flinke og har store harddiske)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.