Avatar billede zorkmontana Nybegynder
18. september 2007 - 08:54 Der er 1 løsning

iFrame håndtering

Hej allesammen

Jeg sidder med et lille problem.
Jeg har brug for et system hvor der er en fil der bliver kopieret fra fx
/usr/somedir/somefile.mp4
til fx
/usr/AnotherDir/TheFile.mp4
jeg har ikke noget problem med at kopiere den. men jeg vil gerne have en måde jeg kan se hvor langt den er med at kopiere.
jeg har forsøgt med 2 iframes på en side, hvor der i det ene bliver loadet den side der kopiere filen.
I den anden en der tjekker filstørrelsen på "TheFile.mp4", og så skulle den selv opdatere onload via et javascript. men det virker af en eller anden grund ikke. det er som om den venter på det iframe hvor den kopiere filen.

Hvordan kan jeg lave dette, nogen der har leget med det før?
Avatar billede zorkmontana Nybegynder
21. september 2007 - 13:55 #1
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester