23. oktober 2007 - 10:33Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Spørgsmål omkring sorte huller og dimensioner
Jeg vil gerne høre jeres mening omkring sorte huller og dimensioner. Jeg skal ikke bruge links, bare jeres individuelle holdning. Point til hver besvarelse.
1. Hvad er sorte huller?
2. Hvad vil det betyde for dig, hvis superstrengteorien holder vand og der derfor er 11 dimensioner?
3. Hvad tror du, der vil ske rent økonomisk, hvis man kommer frem til at der er 11 dimensioner i stedet for vores nuværende 4 (her tænker jeg bl.a. på ændring af en stor del af vores forskning)?
4. Hvordan tror du, det vil påvirke samfundet rent sociologisk, hvis man kommer frem til at der er 11 dimensioner?
1: Et hvilket som helst objekt, hvis tyngdekraft er stor nok til at holde lys fanget. Normalt kollapsede stjerner.
2: Personligt? Høh. Ikke ret meget. Jeg kan ikke engang forestille mig hvordan den 5. dimension "ser ud", og tro mig, jeg har prøvet. Tre dimensioner ved vi alle hvordan ser ud, og den fjerde er tiden. Så må den femte dimension være for tid, hvad tid er for rum. Argh! Umuligt.
3: Arbejder forskningen ikke allerede ud fra, at det er meget muligt der er 11?
4: Kommer nok meget an på hvad forskerne finder på at bruge det til. Egentlig tror jeg ikke det vil ændre almindelige folks opfattelse af noget som helst, så længe man ikke engang kan forestille sig det.
Mener du har fuldstændig misforstået hvad fysik går ud på, når du stiller et sådant spørgsmål. For det første kan superstrengsteorien ikke forudsige noget målbart, dvs. den er umulig at teste. Men fysik er ikke sandhed, det er modeller til at beskrive den verden vi lever i, så hvis der i den meget matematiske teori, er brug for 11 dimensioner så er det jo bare en teori.
Dit spørgsmål svarer i mine øjne til at sige, er det ikke mærkeligt, at vi skal bruge reelle tal til at regne med når vi i virkeligheden kun kan måle rationelle. Nu er det bare sådan at de reelle tal er en god approksimation til rationelle og har en masse fine egenskaber der er rare at arbejde med, derfor ville det være dumt at arbejde kun med rationelle, når vi fx. ved hvordan vi skal integrere over de reelle, men integralet på de rationelle tal er en del mere kompliceret (stort set praktisk ubrugeligt, evt. læs lidt om Lebesgue-integralet).
Dvs. tænk ikke så meget over hvad der er i modellen, men se på hvad forudsigelser og resultater der er fysiskmållelige. Hvis teorien derimod kunne forudsige, at vi kunne bevæge os de 11 dimensioner så var jeg imponeret og det ville revolutionere vores verden, men før det er det i princippet ikke interessant rent fysisk.
Et godt eksempel på noget lignende er at kvanteelektrodynamik(QED) forudsiger at vakuumenergien (den energi der er når ikke noget er tilstede) af det elektriske felt er uendelig, det kan man sige lyder som helt vanvittigt, men nu er det nu engang sådan, at der ikke er nogen der har kunne lave et eksperiment der kan måle denne, kun energi i forhold til denne, så det er ikke et problem.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.