Avatar billede anddk Praktikant
12. november 2007 - 20:50 Der er 1 kommentar

Kabinet med skuffer til diske

Jeg er på udkik efter et kabinet hvor der er skuffe til SATA diske i fronten som på servere. Det er da ikke til sådan at finde. Nogle der ved jeg kan finde det til en sammelselv server?
Avatar billede Beach Mester
13. november 2007 - 01:11 #1
Disse kabinetter sælges typisk kun som servere ->med<- hardware hvilket er maskiner inkl. MB, PSU og alt det andet HW. Regner ikke med at det er det du er på jagt efter:-)

De priser du kan finde på sådanne maskiner løber normalt op i rigtig rigtig mange tusinde kroner og bliver bygget efter de Spec. du har men stadig efter hvad firmaet kan og vil levere.

Derfor er den eneste fornuftige løsning, at købe et kabinet hvor der er god plads til selv at montere skuffer der jo fås lige som du ønsker dem.

En af mine kunder har lige kastet gryn efter et Lian Li serverkabinet og derudover købt 5 skuffer som han selv har skruget i. Det er jo ikke sværre end at sætte en HDD i et hvilket-som-helst andet kabinet.
Hans liste--->
Kabinet:
http://www.lian-li.com/product/product06.php?pr_index=29&cl_index=1&sc_index=2&ss_index=7&type=b
Skuffer:
http://www.lian-li.com/product/product06.php?pr_index=69&cl_index=3&sc_index=14&ss_index=26&type=a

Derudover snakkede han om indkøb af nogle SCSI HDD + controller fra Adaptec der kunne skiftes varme (mens OS kører) i et RAID5...

Men han har sikkert bygget sin egne server ud fra de ting han mener der skal være og uden at skulle lade et eller andet brand være medbestemmende til hvad der skal i dyret.

Så mit bedste råd må være at bruge de 10 minutter ekstra og så selv skrue nogle skuffer i det kabinet du mener lever op til dine forventninger:-)

//Beach
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester