Avatar billede doomstone-dk- Nybegynder
20. november 2007 - 07:37 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

2 problemer med arrays

Hejsa jeg har 2 problemer med arrays i C# som jeg håber i kan hjælpe mig med? :D Jeg er stadig begynder i C#.

Jeg vil gerne lave et array hvor jeg ikke ved hvormange elementer der kommer til at være i den når jeg laver den!

Er der muligt at lave et array med en string som index'er?
f.eks. array["Fredag"] = "Party dag";
Avatar billede keysersoze Ekspert
20. november 2007 - 07:51 #1
En bedre mulighed ville måske være at kigge på dictionary i System.Collections.Generic - se fx http://msdn2.microsoft.com/EN-US/library/xfhwa508.aspx
Avatar billede doomstone-dk- Nybegynder
20. november 2007 - 08:20 #2
Tusind tak :D kan du ikke skrive noget som et svar så du kan få dine point?
Avatar billede keysersoze Ekspert
20. november 2007 - 21:51 #3
svar :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester