Avatar billede Slettet bruger
06. december 2007 - 22:56 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

computer power switch?

hej gutter :D

min knap til min computer er gået i stykker..
Altså den virker ikke mere, kan være slukke eller tænde :)..

jeg har tjekket det på motherboardet, og det er ikke motherboardet, så skal vel bare ha en ny "knap/ledning/hvad fanden det nu er"..

men hvad hedder sådan en ? :)
Avatar billede Slettet bruger
06. december 2007 - 22:56 #1
på forhånd tak forresten :)
Avatar billede johnstigers Seniormester
06. december 2007 - 23:09 #2
Sådan noget er som regel lig med nyt kabinet desværre...
Hvad kabinet har du?
Avatar billede Slettet bruger
06. december 2007 - 23:50 #3
:( en meget gammel hp maskine
Avatar billede thov Forsker
07. december 2007 - 03:12 #4
Du kunne også købe et såkaldt 'ringe-tryk' hos en elektronikpusher, bore et hul et passende sted i kabinettet og spænde det fast.
De to ledninger fra bundkortet skal så 'bare' loddes på.
Avatar billede c-holst Novice
07. december 2007 - 21:13 #5
thov. Jep. kontakten er blot en simpel kortslutning(on eller off) har selv kørt med det på en testpc i langtid. det virker:-)
Avatar billede thov Forsker
08. december 2007 - 14:17 #6
Ja, for har man alle 'indvoldene' liggende på bordet til test, kortslutter man bare de to tænd-pinde med en lille skruetrækker, så kommer der (forhåbentlig) liv i dyret. 

Kortslutningen (den ene pind hives fra +5V til 0), trigger en D-flipflop, hvis udgang trækker den grønne ledning på PSU'ens strømstik ned til 0, og hele maskineriet vågner.

Flipflop'en giver først slip på den grønne ledning, når styresystemet lukker ned, eller hvis tænd-knappen aktiveres i mere end 5 sek.
Avatar billede Slettet bruger
19. maj 2011 - 03:54 #7
s
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester