Avatar billede alijan Nybegynder
28. december 2007 - 11:07 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

søge i ark efter antal af H,

Hej, jeg har et spørgsmål.

Jeg har et ark med medarbejders navn i kolonner A og i kolonner b c d e f har jeg dato måned 1,2,3,4.31. i kolonner A2 står jens og i B2 7,5 timer osv. Nogen dage stå H for Helledag: S for Sygdom. Hvordan kan jeg lave en formel som vil komme tilbage med at jens har f.eks 2H eller 3S dage. Tak hvis i kunne hjælp med det godt nytår.
Avatar billede be_nice Juniormester
28. december 2007 - 11:11 #1
Du kan ved hjælp af funktionen TÆL.HVIS udføre dine ønskede sammentællinger - sig til hvis du skal have hjælp til funktionen.
/Be_Nice
28. december 2007 - 11:12 #2
=TÆL.HVIS(B1:F31;"H")
=TÆL.HVIS(B1:F31;"S")
Avatar billede be_nice Juniormester
28. december 2007 - 11:16 #3
En idé til en løsning:
I celle G2 skriver du "Syg"
I celle G3 skriver du "Helligdage"
I celle H2 skriver du f.eks. =TÆL.HVIS(B:B;"S")
Dette kræver at du i kolonne B indtaster S for registrering af sygedage
I celle H3 skriver du f.eks. =TÆL.HVIS(B:B;"H")
Dette kræver at du i kolonne B indtaster H for registrering af helligdage
/Be_Nice
Avatar billede alijan Nybegynder
28. december 2007 - 11:43 #4
Tak for jeres svar. det virker fint. hvem skal jeg give point? i begge to har svar rigtige:-)
28. december 2007 - 12:15 #5
Hvad med en deling?
Avatar billede be_nice Juniormester
28. december 2007 - 12:30 #6
Godt at det lykkedes - og ja, en deling må være helt fint :o)
Godt Nytår.
/Be_Nice
Avatar billede alijan Nybegynder
28. december 2007 - 12:33 #7
ja det lyder fint, jeg har et tillæg spørgsmål, nu har jeg i projekt map alle måned. jeg prøvet at lavet et totalt. pr. ferieår, jeg har mærket alle fanner og lavet sum af f.eks AH2. af sammentælling den funget findt men problem opstå når en medarbejdet er hold op, men men fjernet den liner, næste måned, så sum blive ikke rigtige kan men gøre det Anderledes, f.eks Jens i A2 skal tælle aller AH2 falter i alle måned. tak
Avatar billede be_nice Juniormester
28. december 2007 - 12:53 #8
Hvis du ønsker en sammentælling pr. ferieår, er du nødt til at have fælles reference på dine sammentællinger for perioden.
Dermed skal du bevare en medarbejder på placeringen i hele det pågældende ferieår - hvis du er træt af at se på medarbejderens navn, kan du evt. skjule rækken.
Tak for point.
/Be_Nice
Avatar billede alijan Nybegynder
28. december 2007 - 12:58 #9
Jep det må være det jeg skal gøre framover,tak for hjælpen og godt nytår:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester