05. januar 2008 - 00:05Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Kabel klammepistol
Hejsa Eksperter.
Jeg har prøvet at søge efter en slaks hæfte klamme pistol der er beregnet til at hæfte kabler fast lige over fejelisten og ind imod vægen. eg så den da TDC var her for nogle år tilbage for at lægge bredbånd ind, vi har imidlertidig fået lysleder lagt ind, så nu har jeg en r*vfuld ledninger som jeg skal ha ført rundt i hele huset ! Hvis der er nogen der ved hvor man kan købe sådan en pistol vil jeg blive kanon glad !
jeg ville sgu lægge dem i nogle kabel bakker istedet. Da man ikke risikere at ødelægge kablerne, kan bruges til andre ledninger, og det er langt pænere.
Jeg vil heller ikke røre et lysleder kabel med en ildtang :o) Det går selvfølgelig ind i en styreboks hvor der kommer TV, indernæt og telefon ud af, og de ledninger skal jo guides rundt i huset :o)
Lige lidt info her fra hvis nogen søger efter sådan en ting her :o)
Jeg fandt en til omkring 100,- men den var ikke skåret i vinkel så den kunne ikke komme helt ind i hjørnet ved feje listen... men det ordnede min trofaste slivesten ;o) og nu virker den finno !
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.