Grunden til at du kan være sikker på at du får en 100% korrekt fil via BitTorrent, er at BitTorrent programmet automatisk tjekker om hashværdien af den hentede fil er korrekt.
Og hvad er så en hashværdi ?
Du kan sammenligne det med et fingeraftryk. Via en enormt indviklet beregning kan enhver fil tildeles en hashværdi og hvis der ændres bare en enkelt bit i filen, så vil hashværdien også ændre sig.
Faktisk så kan du også selv beregne MD5 hashværdien på den iso fil, du har downloadet gennem Firefox hvis du har den liggende endnu:
Åben konsollen
md5sum /sti/openSUSE-10.3-GM-DVD-i386-iso
vent en times tid. Sammenlign så den beregnede værdi med dem der findes på linket >md5sums (for checking the integrity of the download, experts only)< på
http://software.opensuse.org/Fidusen ved BitTorrent er (udover at den automatisk tjekker for fejl) er at den deler is0 filen op i flere hundrede stykker og beregner hashværdien for hver eneste af dem. Er der så en fejl så kan BitTorrent nøjes med at downloade nogle få MB ekstra, hvorimod du skal downloade hele filen på 4.1 GB om igen hvis der er fejl i filen du henter med Firefox.