Avatar billede wenneberg Nybegynder
14. januar 2008 - 17:25 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Eksterne Harddiske

Jeg har en Lacie d2 ekstern firewire harddisk på 250 gb som ikke har det så godt mere, dvs. den kan godt finde på at slukke en gang imellem bare sådan ud af det blå.

derfor er jeg på udkig efter en ny, men jeg er slet ikke inde i harddiske og jeg synes det er blevet en ren jungle at finde rundt i, så jeg håber der er nogen derude, som kender lidt til det og evt. kan give mig et råd til en god og holdbar løsning.

Følgende kriterier skal dog være opfyldt:

- min. 500GB
- max. 1500 kr. (dog gerne omkring en tudse).
- hurtig og gerne støjsvag (men hellere at den larmer lidt mere og så de andre ting er opfyldt:) )
- stabil og pålidelig
- gode tilslutningsmuligheder )såsom USB 2.0, firewire 400/800 eSata)
og så behøver den jo ikke ligne et fugleskræmsel selvom det egenlig ikke betyder det store.

Jeg har haft kig på LaCie d2 Quadra harddisk som jeg synes ser fornuftig ud.
Derudover har jeg kigger på WD My books, men det er simpelhen alt for forvirrende da de findes i jeg ved ikke hvor mange forskellige modeller: Premium, office, essential, pro, home, studio osv og jeg aner ikke hvilken en jeg skal vælge af dem, selvom det nok er WD jeg hælder mest til pt pga. jeg godt kan lidt designet.

Jeg håber nogen gider komme med lidt tips og evt nogle konkrete forslag, men jeg vil også gerne vide HVORFOR og ikke bare have forslagene.

På forhånd tak :)
Avatar billede jingles Nybegynder
16. januar 2008 - 13:46 #1
WD Studio 1000GB, Esata, firewire400/800 og usb...

Har selv 2 af dem og de er kanon lækre.
Avatar billede wenneberg Nybegynder
16. januar 2008 - 21:59 #2
tak for svaret :)
jeg kigger på dem :)
Avatar billede wenneberg Nybegynder
16. januar 2008 - 22:00 #3
kan du fortælle mig hvad forskellen er på alle deres navne? er det bare tilslutningsmulighederne? eller?
Avatar billede wenneberg Nybegynder
16. januar 2008 - 23:06 #4
øhm er WD Studio modellerne ikke til mac? det står der da på deres hjemmeside!
Avatar billede jingles Nybegynder
19. januar 2008 - 20:54 #5
De er preformateret til mac, men virker fint til til "normale" pc'ere...
Det eneste der skal gøres er at formatere den til fat32 eller ntfs, hvad man nu skal bruge.

WD laver eksterne med en masse navne, alt efter tilslutningsmuligheder og plads, det den rene jungle :)

Men med WD går man aldrig helt galt i byen, de laver kvalitet og lækker design.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester