05. februar 2008 - 12:33Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Billeder ødelagt, men kan se fuldt thumbnail?
Hej Exp.
Det har lykkedes min far og min morfar at smadre et hukommelseskort med en masse billeder på, hehe. Jeg har dog kunnet redde dataen med GetDataBack, således at 80 % af billederne er intakte. Men jeg kunne rigtig godt tænke mig de sidste 20%. Det der er lidt mærkeligt er at når jeg fx åbner et billede i photoshop, så kan den læse måske den øverste halvdel, resten er bare ensfarvet. Men hvis jer ser på thumbnails, så kan man se hele billedet.
Er der en måde at skabe det hele på? Jeg er ret sikker på at hukommelseskortet er ødelagt, og jeg var også nød til at sætte GTB til "über sensativ". Jeg har bare et lille håb da thumbnailsne er intakte.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Ja undskyld. Jeg fik ikke lige brugt dit link. Jeg fandt nemlig ud af at det kun var få billeder der var mistet, da de andre 'defekte' billeder var billeder taget af et fremkaldt billede. (det synes min morfar er vældigt).
Men jeg har nu læst guiden igen, og tror jeg vil give det et forsøg næste gang jeg får kortet igen. Indtil da gav vi ham et nyt SD kort, så han er kørende.
Jeg tror måske dit link ville kunne hjælpe, men hvis der er tale om defekte sektorer, tror du så det giver bedre recovery end GTB?
Skal vi ikke dele nogle point som tak for hjælpen?
ok, kunne bare lige se at jeg hellere lige måtte få lukket tråden.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.