Avatar billede Slettet bruger
18. februar 2008 - 18:04 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Al lyd fra lydkort hakker.

Hej folkens.

Jeg har en Zepto 6224W og har indtil nu spillet al lyd upåklageligt. Men pludselig i dag begynder al lyd at "hoppe" på en nærmest tikkende måde. Jeg har prøvet at opdatere driveren til mit lydkort men det er stadig det samme. Er der nogen der har oplevet noget lignende og kender en løsning på problemet?

på forhånd tak
Avatar billede Slettet bruger
19. februar 2008 - 13:07 #1
Bøf
Avatar billede joejoesen Nybegynder
14. marts 2008 - 10:54 #2
Hey, jeg har en zepto 6324w og den er lige pludselig begyndt på det samme, jeg har også prøvet med de nyeste og gamle lyddrivere men intet virker.....Man ved jo det ikke er på grund af højtalerne, da det sker med jævne interval selvom det ik er højt det man spiller eller lignende... tror lydkortet skal skiftes eller lignende...har skrevet til zepto men har ik fået svar endnu. Vil gerne høre om indlægstarter har fundet ud af noget.

Takker!
Avatar billede judgey Nybegynder
24. marts 2008 - 15:55 #3
Hej, det er også sket på min zepto for nogle dage siden.

Idag kommer jeg lige i tanke om, at der få minnuter før den hakkede første gang, var kommet en blå skærm, som var fyldt med tekst, og som forsvandt igen efter 5 sek, hvor computeren så var lukket.

Noget tilfældes?

Min er en 6224W
Avatar billede joejoesen Nybegynder
25. maj 2008 - 12:31 #4
Hey judgey

Nu tror jeg endelig jeg har fundet den reelle grund til vores tikken/hakken fra lyden.
Jeg har fundet ud af at det er mit trådløse netkort som intefererer med lyden når det er tændt.Du må meget gerne lige skrive tilbage og sige hvis det er hvad der også er galt med din.
Avatar billede judgey Nybegynder
25. maj 2008 - 12:46 #5
Hvis netkortet er slukket når man kobler af så er det ikke det der er galt
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester