Avatar billede weblance Nybegynder
07. marts 2008 - 21:07 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Hvad skal jeg bruge til at lave programmer til Windows Mobile?

Jeg kunne godt tænke mig at lære at lave egne programmer til Windows Mobile 5/6. Hvad skal jeg bruge til at programmere med? Og findes der nogle gratis programmeringsværktøj et sted på nettet?

Jeg har ikke de store programmerings erfaringer, har for det meste kun beskæftiget mig med PHP og MySQL. Kunne godt tænke mig at lave et program til at holde styr på nogle arbejdstimer, hvor jeg har en mulighed for at indtaste nogle tal som bliver lagret i en evt. database. Så vil jeg have en funktion der genererer en rapport der viser de forskellige entries og en sammentælling til sidst. Er det ikke forholdsvis nemt at lave? (Kan i hvert fald nemt lave noget i PHP og MySQL . . . men ved ikke om det kan sammenlignes)
Avatar billede arne_v Ekspert
07. marts 2008 - 21:29 #1
.NET Compact Framework

var ihvertfald et bud !
Avatar billede roenving Novice
08. marts 2008 - 13:13 #2
-- og dertil et rimeligt indlysende og godt bud !-)
Avatar billede weblance Nybegynder
08. marts 2008 - 13:38 #3
Er programmet gratis? Og hvor kan jeg hente det? Synes ikke at jeg kan finde ud af at finde det.
Avatar billede weblance Nybegynder
08. marts 2008 - 14:01 #4
Kan jeg bruge Visual Basic 2008 Express Edition? http://www.microsoft.com/express/
Avatar billede arne_v Ekspert
08. marts 2008 - 23:59 #5
Det er gratis og kan hentes hos MS.

Du kan bruge VS og VB.NET (jeg er ikke klar over om Express Edition understøtter CF).
Avatar billede weblance Nybegynder
09. marts 2008 - 09:07 #6
Takker for forslaget. Jeg har hentet en 90-dages prøveversion af Visual Studio 2008 for at se om det er noget jeg kan finde ud af. Det er nemt nok at lave brugerfladen med knapper og så'n, men jeg har vist en held del at lære mht. programmering. Må nok hellere i gang med at søge efter nogle begynder kurser ;)

Send et svar arne_v så får du point.
Avatar billede arne_v Ekspert
09. marts 2008 - 20:48 #7
OOP og .NET er et par store områder.

:-)

Og svar.
Avatar billede weblance Nybegynder
09. marts 2008 - 21:46 #8
Ja det har du helt ret i. Jeg overvejer faktisk om jeg ikke bare skal lave en webside, PHP og MySQL, og så bruge PDA'ens browser og gå online i stedet. Det er ikke fordi jeg skal bruge det så meget, og det er temmelig simpelt. Programmet jeg er ude efter at lave skal sådan set kun bruges til at indtaste nogle arbejdstimer, og at kunne generere en liste over arbejdstimer med dato og en sammentælling til sidst.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester