Avatar billede chalde Seniormester
22. marts 2008 - 01:26 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Deling af mappe

Hey folkens.
Har win2k3 kørende på en lap som filserver.
Min ene computer som er medlem af power users (og users) kan fint tilgå en delt mappe. Andre computere som kun er everyone/users får ikke adgang til mappen (får den sædvanlige "kontakt admin" popup). Der er flueben i read, og ingen i deny's. Har prøvet at aktivere gæstekontoen uden held.
Nogen der har et forslag?
Avatar billede chalde Seniormester
22. marts 2008 - 01:40 #1
Og de har adgang til den delte printer som virker uden problemer.
Avatar billede cool_m_f Nybegynder
22. marts 2008 - 02:10 #2
der er to slags rettigheder

den ene er share rettigheder og den anden er ntfs rettigheder

måske du har glemt at tildele den ene everyone
Avatar billede chalde Seniormester
22. marts 2008 - 02:42 #3
Hvor tildeles ntfs?
Avatar billede hojben Novice
22. marts 2008 - 06:08 #4
lær lidt BASIC viden om en server. det her lyder mest som en gang ulovligt software! hvis du ik kender til ntfs rettigheder, har du satme langt endnu!
Avatar billede chalde Seniormester
22. marts 2008 - 11:54 #5
hojben -> Hvis du mener jeg har gang i ulovlig software, så tag fat i en admin.
Bortset fra det, så har jeg adgang til både MSDNAA gennem skolen samt har vi en lang række licenser til rådighed gennem arbejdet via volume licensing. Så træk gerne din beskyldning tilbage, eftersom der intet hold er i den. Hvis du ønsker bevis: http://peecee.dk/upload/view/105062/full
Eftersom du umiddelbart også ligger inde med viden om det, kunne det ligeledes være rart hvis du kunne informere om hvor man ændrer rettighederne.
Det skal siges at jeg fornylig er begyndt at lære win2k3 at kende, og bruger min server derhjemme til det. Vi bruger Novell på arbejdet, og det er ikke helt det samme at ændre rettigheder i E-dir på client/server niveau som det er at lave mappedeling over netværk i windowsmiljø.
Avatar billede cool_m_f Nybegynder
22. marts 2008 - 16:06 #6
tildeling af ntfs rettigheder, hklik på mappen og vælg properties, så er det fanen security du skal have fat i
Avatar billede chalde Seniormester
22. marts 2008 - 17:42 #7
Har jeg også forsøgt uden held.
Det jeg studser lidt over er, at fjerner jeg den føromtalte power user, har den stadig læseadgang. Men sætter jeg den til at få skriverettigheder får den ikke adgang.
De andre maskiner har stadig ingen adgang.
Det skal lige siges, at serveren ikke er domaincontroller.
Noget gør jeg forkert, men hvad?
Sig frem hvis du/i skal bruge yderligere info.
Avatar billede morten_leth Nybegynder
27. marts 2008 - 15:29 #8
hmmm.. nu siger du at den ikke er domain controller, det gør jo at du som sådan ikke har et centralt sted at validere brugere, det kunne godt være der dit problem rent faktisk ligger, prøv lige på din xp (går da ud fra det er XP) at fjerne fluebenet i "Brug Enkel fildeling" inde i mappeindstilling.

Hvis du går ind i en mappe og klikker "Funktioner" -> Mappeindstillinger -> Vis derinde fjern det flueben i "Brug Enkel fildeling".

Dette "burde" gøre at du i stedet for at få access denied så får du en logon boks og kan nu definere credentials der har lov til at gå ind i den mappe du vil ind i.

Her har du også hele grunden til hvorfor en domain controller er godt, du får et sted at validere dine brugere.
Avatar billede chalde Seniormester
27. marts 2008 - 16:11 #9
Takker. Det vil jeg prøve.
Jeg har ikke ønsket at bruge domaincontroller derhjemme endnu. Næsten overkill for så få computere. Primært er serveren fil og sharepoint. Men vil fremover også køre tomcat og mysql og dens status som filserver blive nedlagt pga. NAS server.
Avatar billede chalde Seniormester
10. juni 2008 - 23:32 #10
Har stadig lidt bøvl med det, men enkel fildeling afhjalp det på den ene maskine der havde problemer. Har dog fået en NAS nu som har afhjulpet problemet helt.
Men smid et svar morten da det hjalp et godt stykke hen af vejen :)
Avatar billede morten_leth Nybegynder
11. juni 2008 - 09:47 #11
Det er hermed gjort.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester