23. marts 2008 - 17:51Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Kan ikke kopiere/indsætte billedfiler
Jeg kan pludselig ikke bruge funktionen kopier - indsæt (hverken med højreklik eller genvejstaster). Hvis jeg højreklikker og kopierer, er "sæt ind" ikke fremhævet(aktivt), når jeg højreklikker 2. gang.
Det er kun ved billedfiler (jpeg, gif mm). Word-, pdf-, publisherfiler og lign. fungere fint. Mine billeprogrammer er Adobe Elements 5 og MS Digital Image. Har prøvet at bruge kopierfunktionen i disse programmer, men det virker heller ikke.
Jeg kan godt trække filen til en anden mappe og/eller gemme den under et andet navn, men det løser ikke problemet. Jeg kan også godt kopiere et foto fra nettet og indsætte det, men lige så snart det ligger på min PC kan det ikke længere kopieres.
Jeg har prøvet at lave systemgendannelse af flere omgang - rullet tilbage ialt en måned - uden effekt.
Jeg har 2 konti på PC'en: Pia og en administrator konto (som jeg oprettede(åbnede adgangen til), da jeg fik PC'en, fordi et eller andet program krævede det for at blive installeret. Siden har jeg ikke været logget på denne konto.)
Hvis jeg logger mig på administratorkontoen nu og går ind og prøver at kopiere de samme fotos (der ligger under brugeren Pia) er der ingen problemer.
Jeg har checket, at jeg (Pia) har alle tilladelser til filerne (under egenskaber) og at filerne ikke er skrivebeskyttede -og så har jeg prøvet at google problemet uden held.
Min PC kører en fuld opdateret Vista med Bullguard og fungerer ellers nogenlunde.
CC sletter det samme som IE plus lidt ekstra og med CC kan jeg styre, hvilke cookies jeg gerne vil gemme. IE er forøvrigt en krig om at slette -i hvertfald her hos mig - CC gør det lynhurtigt.
Problemet viser sig at skyldes et lille program - 101 Clips - der pludselig har "hijacket" mit clipboard. Eller et rigtig godt program, jeg har brugt meget.
Accepterer Bufferzones svar fordi han forsøgte at hjælpe.
Har du slået User Account Control fra? Det er Microsofts nye ide;) For at øge sikkerheden køres alle programmer som Bruger. For at slå dette fra åbner du Kontrolpanel -> Brugerkonti -> Slå brugerkontostyring til eller fra. Her fjerne du hakket i kassen, og klikker OK.
Kan ikke forestille mig at det har nogen effekt, mn det kan jo altid slås til igen, hvis det ikke havde..
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.