25. marts 2008 - 14:24Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Kan ikke se printeren
Min computer, som bruger XP, kan ikke installere min Lexmark X1180 printer. Selve computeren ser at der kommer hardware i, men installerer ikke efter cd'en. Fra cd'en siger den blot at et kabel ikke er sat i, eller printeren ikke er tændt. Min computer crashede for et år siden, og så installerede jeg printeren på en bærbar, hvor den kører fint, men den stationære vil ikke vide af den nu. Hvad kan problemet være?
Dette har jeg prøvet, men hver gang beder den om at tilslutte computeren. Når jeg tænder for den, og kablet er på, siger den at den ikke kan se den, eller at jeg skal tjekke kablet, og så er jeg lige vidt.
Så ville jeg først og fremmest prøve med et andet kabe. Ikke fordi den siger det, men fordi benene i stikket ofte bliver slappe, og ikke skaber ordentlig forbindelse. Så vil computeren se at der tilsluttes udstyr, men kan ikke identificere det ordentligt, og derfor ikke finde den rette driver.
Jo, men det kan stadig være kablet. Fordi det virker på din bærbare, kan det stadig være at stikket i din PC er mere slapt, og derfor ikke skaber den bedste forbindelse til kablet.
Problemet er løst, men mange tak for responsen. Jeg havde sidste år et problem med computeren, ved at den ikke virkede, p.g.a. et lynnedslag i nærheden. Jeg troede at det kun var strømforsyningen, som dengang var problemet, men det har åbentbart lavet rod i computeren. Ihvertfald kom jeg i tanke om at geninstallere cd'en med drivere, og så virkede det pludseligt.
Jeg tvivler på at et lynnedslag kan ødelægge en driver.
Og så kunne jeg fristes til at sige - sørg lige for at prøve det der foreslås, før du skriver at "dette har jeg prøvet". Det var faktisk det første der blev foreslået ("Du skal også huske at afinstallere alle ting, der relaterer til printeren, før du kørerer den ny installation"). Det gør det lettere at hjælpe med fejlsøgningen, at forslagen også bliver fulgt :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.