Avatar billede Slettet bruger
12. april 2008 - 19:37 Der er 10 kommentarer

Opsætning af D-link 524 UP

Hej

Jeg har en D-link 524 UP, som jeg skal forwarde en række porte på for at kunne spille Command and conquer Zero Hour. I menuen hvor jeg skal forwarde portene, beder den om min IP-adresse. Hvorledes finder jeg denne?

På forhånd tak.
Avatar billede Slettet bruger
12. april 2008 - 19:40 #1
Jeg skal måske sige, at jeg kører Vista Home Premium, og har TDC Erhverv ADSL, dog uden Netopia routeren, men med adsl direkte i D-link routeren.
Avatar billede jacla Nybegynder
13. april 2008 - 01:03 #2
I dosprompet / kommandoprompt skriv ipconfig eller ipconfig mellemrum /all

Det er nok din Standardgateway de vil ha

C",)
Avatar billede jacla Nybegynder
13. april 2008 - 01:10 #3
ellers er det den øverste ip version 4 adresse
Avatar billede Slettet bruger
13. april 2008 - 13:26 #4
Måske et dumt spørgsmål, men hvor finder jeg DOS prompt i Windows Vista?
Avatar billede Slettet bruger
13. april 2008 - 13:29 #5
Glemt det. Jg har fundet DOS prompt, jeg prøver dit råd og vender tilbage.
Avatar billede Slettet bruger
13. april 2008 - 13:31 #6
Nu har jeg prøvet at bruge adressen fra ip ver.4, men det hjælper desværre ikke.
Avatar billede jacla Nybegynder
13. april 2008 - 13:43 #7
måske er det router der er problemet. Nogle gange ved fjernopkobling skal forbindelsen ha en offenlig IP-adresse og ikke en privat IP-adresse. Hvis du har mulighed for at gå udenom routeren og vælge den ip-adresse din pc så får, kan det være løsningen. En anden mulighed kan være din Firewall. Prøv at deaktivere din firewall (inckl microsofts firewall)
Avatar billede jacla Nybegynder
13. april 2008 - 13:46 #8
Er det i din routeropsætning du skal forwarde portene?
Avatar billede Slettet bruger
13. april 2008 - 15:23 #9
Ja, I manualen står der at portene skal forwardes i routeren. Jeg prøver at sætte computeren direkte til ADSL modemmet, hvis det er det du mener.
Avatar billede jacla Nybegynder
13. april 2008 - 15:26 #10
ja prøv, men det er nok firewallen der skal give tilladelse, Hvilken firewalle har du og er der firwalle i din router
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester