Avatar billede goose Nybegynder
22. april 2008 - 12:58 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Popup opdaterer også hovedvindue

Jeg har et lidt underligt problem og jeg ved ikke om denne kategori er den rigtigte?

Jeg har lavet et online mailsystem som sender mails til abonnenter.

Der er mulighed for, at indsætte et link til et fil og denne fil vælges ved, at man klikker på et link til en popup hvori man kan vælge den pågældende fil (http://www.goose.dk/screen/1.gif).

Dette har virket upåklageligt igennem lang tid, men nu er der pludselig en af administratorerne der oplever noget mærkeligt, nemlig at når han klikker på linket der åbner popuppen, så åbner popuppen godt nok, men det vindue hvorfra popuppen blev åbnet, indlæser nu også indholdet fra popuppen http://www.goose.dk/screen/2.gif).

Jeg har været alle indstillinger igennem og sammenholdt det med min egen maskine og det ser ud til at være sat rigtigt op.

Er der nogen der har en idé til hvad dette kan skyldes?

Problemet begyndte 27.03 og der er ikke blevet installeret noget på computeren forud for denne dato.

Windows Vista
IE7

Har i brug for yderligere, så spørg endelig

/Goose
Avatar billede w13 Novice
22. april 2008 - 13:19 #1
Er der flere end den administrator, som har oplevet det?

Det må jo være et problem i koden et sted.
Avatar billede w13 Novice
22. april 2008 - 13:19 #2
Hvordan ser koden ud, der åbner vinduet?
Avatar billede goose Nybegynder
22. april 2008 - 13:31 #3
Nej, der er ikke andre der har oplevet dette og det har også virket fint på den pågældende computer. Jeg har selv testet på 4 forskellige maskiner og det virker fint.

Koden ser således ud:

<script language="javascript" type="text/javascript">
<!--
/****************************************************
    Author: Eric King
    Url: http://redrival.com/eak/index.shtml
    This script is free to use as long as this info is left in
    Featured on Dynamic Drive script library (http://www.dynamicdrive.com)
****************************************************/
var win=null;
function NewWindow(mypage,myname,w,h,scroll,pos){
if(pos=="random"){LeftPosition=(screen.width)?Math.floor(Math.random()*(screen.width-w)):100;TopPosition=(screen.height)?Math.floor(Math.random()*((screen.height-h)-75)):100;}
if(pos=="center"){LeftPosition=(screen.width)?(screen.width-w)/2:100;TopPosition=(screen.height)?(screen.height-h)/2:100;}
else if((pos!="center" && pos!="random") || pos==null){LeftPosition=0;TopPosition=20}
settings='width='+w+',height='+h+',top='+TopPosition+',left='+LeftPosition+',scrollbars='+scroll+',location=no,directories=no,status=no,menubar=no,toolbar=no,resizable=yes';
win=window.open(mypage,myname,settings);}
// -->
</script>

- og popuppen bliver så kaldt med:

<a href="filpop.asp" onclick="NewWindow(this.href,'filpop','750','500','yes','center');return false" onfocus="this.blur()">Vælg fil</a>

/Goose
Avatar billede w13 Novice
22. april 2008 - 13:40 #4
Sker det stadig for pågældende admin, eller kan det tænkes, at det bare var ham, der fedtede rundt og fik klikket på noget forkert?

Hvis du retter linket til:

<a href="java script:void(0)" onclick="NewWindow('filpop.asp','filpop','750','500','yes','center');return false" onfocus="this.blur()">Vælg fil</a>

burde det være sikrere. (Det lader jo til, at return false ikke blev kørt.)
Avatar billede goose Nybegynder
22. april 2008 - 13:59 #5
Det sker hele tiden for ham, jeg har været online til hans computer og kan ved selvsyn se, at det sker.

Jeg vil prøve dit forslag i morgen, men andre løsningsforslag vil være kærkommen da jeg ikke helt tror dette vil løse det.

/Goose
Avatar billede w13 Novice
22. april 2008 - 14:07 #6
Ellers kunne det også skyldes JavaScript i vinduet.
Avatar billede goose Nybegynder
22. april 2008 - 14:21 #7
Det eneste javascript der er i filpop.asp er:

<script>
function kopier(felt) {
felt.createTextRange().execCommand("Copy");
}
</script>


/Goose
Avatar billede jokkejensen Novice
22. april 2008 - 14:32 #8
w13, har ret i at det er fordi du har en href="" på dit link.

/JJ
Avatar billede goose Nybegynder
22. april 2008 - 15:20 #9
OK, så prøver jeg det først, det er dog mærkeligt, at det kun er på denne ene computer problemet er på og, at det tidligere har virket på samme computer.

/Goose
Avatar billede jokkejensen Novice
22. april 2008 - 15:28 #10
Jeg syntes mere det er underligt, at det overhovedet har virket :)

Jeg er dog i tvivl om måske en return false; i dit newWin script vil sikre at linket ikke følges.
Avatar billede goose Nybegynder
23. april 2008 - 13:05 #11
OK, det ser ud til at det løste problemet, så w13 - smid et svar og tak for hjælpen :o)

/Goose
Avatar billede w13 Novice
23. april 2008 - 13:07 #12
;) Her kommer svar!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester