Avatar billede daywalker123 Nybegynder
23. april 2008 - 18:12 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Produkt excel ark

Hej

Dette er en smule avanceret at forklare og hvis det er for kompliceret at lave kan der blive tale om betaling - så lad mig høre om det er muligt (er jeg ret sikker på det er) og om der er nogen der er interesseret i at lave det.

Det hele går ud på at jeg har nogle data fra en XAL database, altså produkt data - som jeg har eksporteret ud til excel format.
Disse data skal så kunne bearbejdes i excel på den måde at en salgsmedarbejder tager dokumentet med ud til en kunde, vælger hvilke produkter der skal sælges, på næste ark modificeres disse produkter med længde, bredde, antal osv. og på sidste ark bliver disse ting så "printet ud" på arket så man kan printe det ud og give en kopi til kunden.

På ark 2 hvor der skrives længder osv. skal der tjekkes om det findes i data'erne som jeg har taget ud fra XAL'en så man ikke kan sælge noget der ikke findes osv.

Er dette muligt og er der nogen der har mod på det?

Kontakt mig via mail@danielhorn.dk

Løsningen skal nok blive smidt herinde også.
Avatar billede jansvendsen Nybegynder
28. april 2008 - 08:46 #1
Har sendt dig et eksempel på din mailadresse
Avatar billede daywalker123 Nybegynder
21. maj 2008 - 12:25 #2
Mangler stadig hjælp til dette.
Avatar billede daywalker123 Nybegynder
01. juni 2008 - 18:38 #3
hmm
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester