Avatar billede chrisjensen Nybegynder
02. maj 2008 - 08:29 Der er 2 kommentarer

Hjælp, rentekurve.

Hej allesammen.

Jeg er ved at skrive hovedopgave og har bøvlet med at få lavet en rentekurve ud fra en laaaaaang række tal, der står som en kolonne med nyeste tal øverst. Det skaber det problem, at når jeg laver en kurve, så kommer den til at vise tiden fra højre mod venstre, - hvor det gerne skulle være omvendt. (Så de nyeste tal kommer mod højre). Jeg kan simpelthen ikke få "vendt grafen" eller spejlvendt talkolonnen, så de ældste kommer øverst.

Kan I hjælpe?

På forhånd mange tak.

Mvh

Chris
Avatar billede supertekst Ekspert
02. maj 2008 - 09:20 #1
Kunne en sortering i "omvendt rækkefølge" komme på tale - (hvis der er et kriterier herfor)?

Ellers kunne en makro bytte rundt på rækkefølgen...
Avatar billede kabbak Professor
02. maj 2008 - 16:17 #2
Højreklik på diagramlinjen
Vælg Formater > fanen Skala, sæt flueben i Kategorier i omvendt rækkefølge
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester