Avatar billede mikze Nybegynder
29. maj 2008 - 10:57 Der er 6 kommentarer

Matematik gåde

Hej eksperter!

Jeg sidder her med en matematik gåde, jeg simpelthen ikke kan få til at gå op. Forestil dig du sidder midt i en sø, der er fuldstændig cirkelrund, altså i denne cirkels centrum. Denne sø har en radius på 5m. I kanten af søen står en gobling som vil æde dig - den løber 4 gange så hurtigt som du kan svømme. Det gælder om, at komme op på land, hvor du så nemt kan løbe fra den.

Det passer præcist med, at hvis du svømmer den korteste afstand til breden (altså radius=5m), og goblingen starter på den modsatte side af den side du starter med at svømme mod, vil den nå dig før du når op på breden (du kan selv prøve at regne).

Man må på en måde kunne komme frem til, ved evt. at svømme specielt frem og tilbage eller rundt (dog matematisk) og herved kunne nå det?

Håber I kan hjælpe! Det er rigtig godt tidsfordriv i hvert fald.
Avatar billede hoeks Nybegynder
29. maj 2008 - 15:18 #1
Sidst jeg var i denne situation løste jeg den ved på snedig vis at lokke Goblingen hen til mig, for derefter at skamridde den...

Rent matematisk? Har ingen anelse.

hilsen ham, hvis svar man kan bruge til absolut intet.
Avatar billede justrace Novice
29. maj 2008 - 22:51 #2
Ka' du ik' holde vejret og svømme det bette stykke under vandet?
Avatar billede roenving Novice
30. maj 2008 - 00:06 #3
Kan du ikke starte med at svømme i den modsatte retning eet tag, og når den så er begyndt at løbe i en retning rundt om søen, svømme mod det punkt, som den vil nå, inden den vil kunne vende rundt !-)
Avatar billede nielle Nybegynder
30. maj 2008 - 06:21 #4
Avatar billede roenving Novice
30. maj 2008 - 16:35 #5
Hrm ...

... svømme bort fra det punkt ...
Avatar billede nielle Nybegynder
17. juni 2008 - 06:38 #6
Hvad med noget respons?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester