Annonceindlæg tema
Offentlig digitalisering
Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?
Du har de stik, du skal bruge.
Tak :) Kan jeg lokke dig til at forklare hvordan jeg skal tilslutte dem? Som jeg ser det, kommer jeg til at mangle 4 stik det ene eller andet sted. Men det gør måske ikke noget? I så fald, hvor kan jeg bedst undvære dem?
Og smid lige et svar så du kan få point...
Ifølge dine links mangler du ingen stik, du skal kun bruge ATX samt P4 stikket, som giver power til cpu. (det lille 4 polede stik)
Jeg har et 20p stik plus et 4p stik. På motherboardet er der langt stik, hvor der er plads til 24p. Der er også et stik hvor der er plads til 4p. Jeg kan sætte 20p sammen med 4p, så har jeg eet 24p stik, som jeg kan sætte i det lange stik. Men så har jeg ikke noget stik, til at sætte i 4p stikket på motherboardet. Giver det mening?
Det virker som om, at det 4 pins stik der sidder på MB, skal bruges til at give strøm til CPU. Kan det passe? Jeg er helt lost her, hvor skal jeg sætte stikkene?
Du skal bare sætte 20 pinsstikket i fra een af enderne, så der er fire pinde fri, du har ikke brug for resten.
Det passer kun, hvis du monterer det rigtigt, enten fra den ene eller den anden side.
12. juni 2008 - 13:08
#10
Ok. Nu kommer det næste så. Det lille fire polers stik der så er tilbage, det passer ikke i det andet. Dvs. jeg kan godt få det til at sidde, også uden at bruge vold :), men det kan sidde på fire forskellige måder. Plus, at på det game stik var ledningerne 2xgul og 2xsort. På det nye er de rød, gul, sort og orange. Bliver sg lidt i tvivl om hvad der er rigtigt.
12. juni 2008 - 13:15
#11
Der sidder en 4polet sokkel i nærheden af cpuèn.
12. juni 2008 - 13:16
#12
Den sidder lige bag tilslutningen til mus/tastsatur.
12. juni 2008 - 13:20
#13
12. juni 2008 - 13:36
#14
Hmm... Skal jeg sætte det stik der kan sidder sammen m 20 polers stikket, i det stik du snakker om? Eller skal jeg købe sådan en omformer der?
12. juni 2008 - 14:00
#15
Det 20 polede kan klare ATX alene, så sæt det i ved cpuèn.
12. juni 2008 - 14:22
#16
Jeg klarede den ved at finde en gammel PSU og lave et 4 polers stik fra molex.
12. juni 2008 - 14:23
#17
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.