Avatar billede serverservice Praktikant
19. juni 2008 - 11:23 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Server replication og adgang til domains i AD

Hej Igen !

Nu er jeg igang med at oprette forbindelse mellem 2 netværk. Vi er på domain korsloekke.dk 10.30.37.x og jeg har oprettet et child domain danmarksgade.korsloekke.dk -
1. men jeg kan ikke få forbindelse i AD users and computes fra domainserveren på korsloekke.dk - Det virker fint fra den anden server på domain2 ?

2. Domain 2 (childdomain) skal ligge på et andet subnet. Hvad gør jeg for at oprette forbindelse i AD til subnet 10.30.40.x ?

->2. Jeg har forsøgt at replikere manuelt i sites og serverices , men den siger at domain2 ikke kan contactes
Jeg har derfor oprettet a/ptr- record for server i domain2 i dns , men det virker ikke endnu?

Nogle tips eller fejlsøgning?
Når jeg laver nslookup på server.danmarksgade.korsloekke.dk får jeg fint svar fra domain2 og jeg kan browse begge netværk i netværkssteder.

Når jeg forsøger at connecte fra server i domain1 til server domain2 fra sites & trusts siger den - the domain either does not exist or cannot be contacted -

Hvad gør jeg nu ?
Avatar billede serverservice Praktikant
19. juni 2008 - 12:20 #1
Den kommer med fejlen "Unable to connect to a domain controller for the specified domain" når jeg forsøger at connecte fra domain 1 til domain2 via domains & trust
Avatar billede serverservice Praktikant
19. juni 2008 - 12:29 #2
Jag har fundet ud af at jeg skulle oprette en srv record for domain controlleren på domain2.
Avatar billede serverservice Praktikant
19. juni 2008 - 12:51 #3
faktisdk 2 srv records
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester