Hvorfor? HTML er et statisk sprog. Skal man have noget dynamik ind i det skal man gennem serverside eller gennem javascript.
Synes godt om
Slettet bruger
23. juni 2008 - 11:00#4
Desuden ville jeg da som bruge være en smule urolig hvis en almindelig html side kunne liste mine filer. Hvis den kan det kan den også sende disse oplysninger til andre.
Ja, HTML kan ikke noget dynamisk som dette. Det kan kun lave billeder, links, tekst, tabeller o.lign.
Ligger hjemmesiden på din egen server? Filerne, som der er tale om, ligger de på serveren - eller på din egen computer? For ellers har du yderligere et problem.
Hvis man kunne det, du efterspørger, ville det i sandhed være utroligt! I så fald var WWW aldrig blevet en succes, da 'sikkerhed' jo så ville være et ord, skrevet med meget små, kyrilliske bogstaver - på bagsiden af månen ;o)
Hrm, nu underdriver du vist kraftigt Ole, der er jo faktisk nogle af os, der kan forstå den slags volapük, det du snakker om er nok marsiske tegn eller den slags de sendte med ud i rummet på en venus m.m.m. -ekspedition !-)
- næhh, jeg tænkte nu på små god-damned-rusky tegn ... som jeg også engang kunne sdavø mig igennem. Vil jeg noget med Venus, gør jeg helt andre tegn! 0=)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.