Avatar billede totalpc Seniormester
23. juni 2008 - 15:20 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Ghoste 2 diske

Hej
Jeg har en gammel disk med indhold og en ny unden indhold. Den nye er større end den gamle, kapacitetsmæssigt.

Det er SATA diske.

I gamle dage ville jeg jo have bootet op på min gamle Ghost diskette og clonet den gamle over på den nye.

Men nu er det jo SATA. Hvad gør jeg så? Kan jeg bruge et program i windows fx til at ghoste med styresystem og det hele ?
Avatar billede nva Praktikant
23. juni 2008 - 15:27 #1
Har producenten ikke et sådan program på sin hjemmeside?
Avatar billede mrmox2 Nybegynder
23. juni 2008 - 15:30 #2
de nye udgaver af ghost kan vel det

jeg har en IDE-SATA konverter (ikke SATA-IDE) så jeg kan sætte en sata hdd på et bundkort der kun har ide-controller, så kan mine gamle ghost-programmer klare det.

det er sådan en http://www.sunix-gmbh.de/smio/product/sata/sabr2000hh.htm jeg hentede den i spanien fordi jeg ikke kunne finde den herhjemme, kostede kun nogle få håndører

prøv evt at se om du kan finde noget tilsvarende
Avatar billede Slettet bruger
23. juni 2008 - 15:31 #3
Acronis true image home er perfekt til netop dette. :-)
Virker fejlfrit og er rimeligt hurtigt.

Link: http://www.acronis.com/homecomputing/products/trueimage/
Avatar billede totalpc Seniormester
23. juni 2008 - 15:31 #4
Hmm...diskene er ikke fra samme producent.
Jeg skal have klonet den lille disk over på den store. Hvis spørgsmålet er uklart!
Avatar billede totalpc Seniormester
23. juni 2008 - 15:32 #5
extend. Det vil jeg kigge på! Tak
Avatar billede Slettet bruger
23. juni 2008 - 15:43 #6
Kloningen tager ALT med, fra din primære harddiske (uanset om det er en ATA eler S-ATA). Og det laver en kloning på ca. 15 min.
Jeg selv har 3 harddiske i alt (1 til Operativ Sytemet + 2 harddiske som backup i hver deres skuffesystemer, hvortil jeg laver mine kloninger).

Extra tip:
Ideen med extra harddisk-skuffer er også helt genial! Fordi, istedet for at rodde rundt nede i PCén med kabler osv., kan man bare udskifte skuffen. :-)
Så resultatet er, at når M$ går ned (og det gør det jo en sjælden gang imellem), så udskifter jeg bare harddisken med de andre HD-skuffer, og så kører alt igen som før. :-)
Så den tid er slut, hvor M$ tager mange timer til at geninstallere OS og det hele! :-)
Avatar billede nva Praktikant
23. juni 2008 - 15:47 #7
Spørgsmålet er klart nok og diverse fabrikanter har et program til netop den slags på deres hjemmeside ( som regel virker programmerne, når bare 1 af diskene er fabrikatens mærke)
Avatar billede newcommer Nybegynder
23. juni 2008 - 22:58 #8
Hvis bare den ene disk er fra Seagate kan du bruge "DiscWizard" en gratis klon
af Acronis "True Image"
http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=DiscWizard&vgnextoid=d9fd4a3cdde5c010VgnVCM100000dd04090aRCRD
Avatar billede newcommer Nybegynder
30. juni 2008 - 11:51 #9
Er du kommet videre?
Avatar billede totalpc Seniormester
30. juni 2008 - 12:14 #10
Smid et svar!
Jeg brugte DiscWizard fre Seagate selvom ingen af diskene var fra Seagate :)
Og det virkede fint!
Avatar billede newcommer Nybegynder
06. september 2008 - 02:35 #11
OK:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester