Min bærbare HP kan ikke længere spille DVD film eller DVD-rom spil. Tidligere har jeg spillet masser af DVD film på den men nu siger den at jeg skal indsætte en disk i drevet...
Hvad kan der være galt og hvad skal jeg gøre for at få det til at virke?
Det er nok dit læsehoved i DVDen der er defekt, du kan prøve at gå i enhedshåntering og fjerne drevet og genstarte og lade windows geninstallere, så kan det være at det virker.
PS. du skal ikke bruge svar når du spørger,det er til dem der er kommet med det rigtige svar, og hvis de kun er kommet med en kommentar og du kan bruge kommentaren så beder du dem om at lægge et svar som du så markere navnet på nede til venstre og trykker accepter. Nu kan du prøve at afvise det svar du selv har lagt, klik på afvis.
Prøv lige følgende: Klik på Start – Klik på Kør > Skriv: Regedit - OK Gå ned til HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} ( findes kun en mappe der begynder med: 4D36E965 ) Hvis 'Upperfilters' eller 'Lowerfilters' står der, så slet dem. – Genstart Pc`en.
Hmm tror du åbner mappen og derved ikke får det rigtige billede Du skal kun markere mappen der begynder med: 4D36E965 - du skal ikke trykke på + og derved åbne for de underlæggende mapper
Det kan ikke betale sig at reparere et DVD drev, et nyt kan fås for ikke ret mange penge, en rep løber hurtigt op i 1000,00kr.Svar til 04-08-2008 14:52:20.
"Hvor skal man ligge zip-mappen fra dougknox?" Det er op til dig selv, hvor du vil lægge den. Når du har kørt fixet, så kan du blot slette zip filen osv igen. Det eneste det fix gør, er at tjekke og evt. ændre i reg. databasen, hvis der er blevet ændret på instillingen/opsætningen
Siden der ikke er sket mere her fra spørgers side, så kunne løsningen/udfaldet åbenbart kommet via: 04/08-2008 15:54:53 - så derfor et svar herfra også :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.