Avatar billede pelean Nybegynder
05. august 2008 - 11:56 Der er 3 kommentarer

movieclip bag tekstfelt?

Newbie (flash8) og kommet i problemer med at rette et par ting: www.serenergy.com:

Når musemarkøren glider henover "Contact Us"-feltet nederst (der skal lige klikkes på et af emnerne øverst i menuen, før bjælken med ”contact us”)) blinker musemarkøren...det ser ud til at markøren kun reagerer på selve teksten. Hvorfor virker det movieclip som der ligger foran tekstboksen tilsyneladende ikke virker som ét felt!?

Håber at nogen kan hjælpe med dette sikkert helt banale spørgsmål..
Avatar billede andersbro Nybegynder
05. august 2008 - 21:30 #1
Du kan sætte background = true for tekstfeltet, det skulle virke.
Avatar billede pelean Nybegynder
07. august 2008 - 08:40 #2
Hmmm...skal nok lige have det forklaret. Laver jeg blot et rectangle i et underlæggende lag og hvad mener du med "=true" som du skriver?
Avatar billede andersbro Nybegynder
07. august 2008 - 11:35 #3
Du kan også bare lave en rektangel i et underliggende lag i selve knappen, som du skriver. Og så sætte alpha for rektanglen til 0.

Mit første forslag kræver lidt kode - så det er sikkert mere besværligt for dig.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester