Avatar billede Slettet bruger
07. august 2008 - 10:31 Der er 2 kommentarer

PHP Menu - den skal ikke lukke

Hejsa.

Jeg har lavet mig en menu i php her, og minuset ved den menu er at når jeg har klikket på egenskaber, og derefter klikker på en af undermenuerne klapper menuen sig sammen igen. Og hvis jeg klikker på hovedmenuen egenskaber, bliver den dirigeret tilbage til forsiden.

Er der nogen der kan hjælpe mig med at få menuen til ikke at klappe sig sammen når man har valgt en undermenu, og tilmed at den bare bliver den sidst åbne undermenu når man klikker på egenskaber?

-- Kode Start --

<?php
    if ($_GET['id']=='egenskaber') {
        echo "<div id='open_menu'><a href='index.php?side=pianist'>Pianist<br /></a>";
        echo "<a href='index.php?side=tromme'>Trommeslager<br /></a>";
        echo "<a href='index.php?side=web'>Webdesigner<br /></a></div>";}
?>

-- Kode Slut --

Håber i forstår mit spørgsmål...

MVH
Simon
Avatar billede w13 Novice
07. august 2008 - 10:36 #1
Du linker jo til en ny side, og når siden loader, vil undermenuerne vel være klappet sammen. Så du må på en eller anden vis sørge for at lave noget, som husker, hvilken undermenu, der er åben.

Jeg kan desværre ikke hjælpe mere ud fra den kodestump, du har givet.
Avatar billede dkfire Nybegynder
07. august 2008 - 13:30 #2
Måske det skulle være noget ala:

index.php?id=egenskaber&page=pianist
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester