09. august 2008 - 11:52Der er
16 kommentarer og 1 løsning
BDE og Vista
Hej alle, Jeg har installeret Delphi 7 på min Vista. Alt kører fint - indtil jeg skal bruge BDE. Jeg kan komme ind i programmet (BDE Administrator) definere en Database (Standard). Ved udgang "fryser" (svarer ikke) programmet. BDE versionen er BDE501. Har nogen en løsning på dette.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Tak for kommentarerne. ->hrc har ret, jeg skal lave dette program med BDE, men jeg vil da overveje i fremtiden at søge andre veje. Med hensyn til det aktuelle problem har jeg fundet ud af at det hænger sammen med Vistas håndtering af rettigheder. Hvis jeg er logget på en bruger (selv med administratorrettigheder) giver Vista ikke rettighed til at oprette PDOXUSR.NET (i c-roden). Hvis jeg derimod logger på med den indbyggede administrator profil eksisterer problemet ikke. Det har naturligvis den ubehagelige effekt at enhver Vista-bruger skal køre programmet med administrator profil. Jeg kan bare ikke regne ud hvor fejlen ligger - i Vista eller BDE?
lyder lidt som det bare er fordi vista har ændret sikkerheds politik, og bde er laver før vista, har du prøvet om du kan køre hvis du har oprettet pdoxuser.net filen, bare en ide
->martinlind. Ja, men problemet er at PDOXUSR.NET SKAL ligge i rodbiblioteket. Hvis jeg opretter den med administrator profilen (det er kun der jeg kan det) og logger ind på en bruger med adminnistratorrettigheder kommer fejlen alligevel da BDE bruger filen (hvad enten det så skyldes læse- eller skriverettigheder).
Hvorfor skal PROXUSR.NET ligge i roden? Normalt plejer den da at ligge et sted fælles for alle brugere (et delt netværksdrev) - for ellers har den jo ikke nogen berettigelse. Kan du ikke banke den ind i %TEMP%?
>Kroning: Er prøvet, men Vista er "ligeglad" for en administrator-bruger er i Vista ikke altid en administrator?? >hrc: Du er inde på noget rigtigt. Jeg har løst problemet på følgende måde: 1) Opret en mappe som bruger f.eks. c:\netdir. Installer programet på denne bruger f.eks. c:\XX. 2) Log på den indbyggede administrator profil - kør BDE-administator og opret database. I BDE administrator - sæt configuration af NET DIR - NATIVE - PARADOX til c:\netdir. 3) Log på bruger og kør programmet fra c:\XX. Det fungerer - PDOXUSR.NET ligger nu i c:\netdir. Tak for alle kommentarerne, de har givet inspiration på løsningen - alle - send et svar.
Jeg kørte en med Vista en kort overgang på min bærbar inden den røg ud og XP kom ind. Men der kørte jeg med BDE og det eneste jeg mener jeg gjorde var at tildele fulde rettigheder for brugeren "Alle" til de ting BDE skulle have fat i og så kørte det.
Har ikke arbejdet foran en Vista (fis da a) - der er ingen jeg kender som har en. Stillede man en Vista-PC foran mig, ville jeg nørde løs for at XP'ficere den. Væk med sidebar, Aero (en pest at programmører skal understøtte det) og andet grafisk gejl. Gøre alt for at få den til at ligne det jeg har, en XP Pro - og hvorfor så skifte? (hvorfor tvinges jeg til at skifte?)
Hvad mon MS tænker om os? At vi er så dumme at vi fortrækker grafik og blinklys fremfor det der er OS'et primære opgave: At afvikle programmer uden at behøve negle computere fra DTU (tyvene havde garanteret fået en Vista licens)! Da de ikke kunne lave det smukt kom gejlet på; helt analogt til amerikanske bilbyggers ordsprog: If it can't go, Chrome it".
Jeg vil have et stabilt, sikkert, effektivt og preempivt multitaskingsystem. Det synes jeg jeg har i XP. Derfor, til jer Vista brugere: Er det lykkes nogen at få et effektivt OS ud af Vista?
Fra min verden: Jeg har 30 processer kørende på PC'en (virusscanner incl). OS'et fylder 250Mb i hukommelsen når startet. Hvordan er billedet for en gennemoptimeret Vista?
For nu at returnere til spørgsmålet. Hvorfor skal din PDOXUSR ligge lokalt? Der gør den ingen nytte. Har kun relevans i forbindelse med flerbrugersystemer
>alle: Vi kender alle Vistas problemer og vi kender alle Paradox' (Borlands) problemer. Det må vi jo leve med. Mit problem! Er der dog ikke nogen af jer der vil have de point? Jeg deler gerne ud!
Øh, ja men så må jeg jo selv. Tak for kommentarerne.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.