Avatar billede perav Nybegynder
20. august 2008 - 12:24 Der er 9 kommentarer og
2 løsninger

Systemfejl i opstart

Har lige geninstall WindowsXP og hele installationen gik fint og jeg kom ind i Windows bagefter og fik WindowsXP opdateret. men så efter en genstart ville den ikke starte ordentligt op i startbilledet skriver den at "Windows kunne ikke starte fordi denne fil er beskadiget eller mangler"\windows\system32\config\system.
Efter denne besked er fremkommet er der problemer i det hele taget med at starte, måske efter 3 forsøg tænder skærmen men samme tekst fremkommer.
Jeg har prøvet at install. nye ram u/held.
Jeg har også prøvet med nyt grafikkort u/held.
Jeg har også prøvet at install. på en helt ny HD, men samme problem opstår noget tid efter install. af WindowsXP.
Er der en af jer Eksperter som kan fortælle mig hvor fejlen ligger?
Avatar billede Jensen DK Novice
20. august 2008 - 12:54 #1
Har du haft internet forbindelse under installationen?
Avatar billede Jensen DK Novice
20. august 2008 - 12:56 #2
Hent og installér CCleaner http://www.ccleaner.com/ + http://www.spywarefri.dk/manualer/ccleaner-manual.htm
Under installationen får du tilbudt [Yahoo Toolbar]. Du kan sige ja eller *NEJ* til den.
Lad programmer foretage en oprydning...

--------

Hent Malwarebytes Anti-Malware herfra:
http://www.besttechie.net/tools/mbam-setup.exe
Eller herfra ->
http://www.majorgeeks.com/Malwarebytes_Anti-Malware_d5756.html

Installer programmet - når det er gjort skal du lade programmet opdatere sig. Herefter åbner et vindue, hvor du skal flytte prikken til "Kør et fuldstændigt systemscan" - klik på Skan Knappen - lad programmet arbejde. Når det er færdig (det tager lidt tid afhængig af hvor meget du har på computeren).
Derefter - Tryk på "Vis resultater" knappen efter scanningen - og herefter tryk på "Fjern det valgte" - nu åbnes log'en og du skal gemme den et sted, hvor du kan finde den igen.


Snuppet fra k larry.
Avatar billede perav Nybegynder
20. august 2008 - 13:45 #3
Problemet er jo nu at jeg ikke kan komme ind i WindowsXP, jeg er nødt til at install. Windows igen for at bruge disse programmer.
Jeg tror også der er noget galt med noget Hardware siden den skal startes op til 3 gange før skærmen tænder. De 2 første gange jeg prøver at tænde kommer der et langt biiip efterfulgt af 2 korte bip
Avatar billede perav Nybegynder
20. august 2008 - 13:51 #4
Nu vil den slet ikke tænde skærmen, har forsøgt 20 gange u/held, den kommer bare med et langt biip og intet andet sker.
Avatar billede haverslev Novice
20. august 2008 - 13:53 #5
Hvis du får 1 lang og 2 korte bip og du kører med Award bios, så har du et problem med dit grafikkort.
Har du et andet at prøve med?

Se andre biip koder her:
http://www.computerhope.com/beep.htm
Avatar billede perav Nybegynder
20. august 2008 - 14:02 #6
Det er lidt svært at vurderer hvad det er for nogle bip den kommer med, men umddelbart er det et lang biip og i samme biip kommer der 1 eller 2 meget korte bip i slutningen.
Avatar billede perav Nybegynder
20. august 2008 - 14:18 #7
Nu har jeg prøvet med et helt sprit-nyt grafikkort og det hjælper ikke, den kommer fortsat med de samme biip-lyde, så jeg tror at der er fejl på bundkortet.
Avatar billede perav Nybegynder
20. august 2008 - 14:39 #8
Jeg har valgt at skrotte pc'en, en udskiftning af bundkort er lidt for kostbart, så det bliver nok til en ny pc i stedet, den gl her er godt nok kun 4 år gl. Send et svar så sender jeg nogle point :-)
Avatar billede Jensen DK Novice
20. august 2008 - 15:00 #9
Ok du kunne jo lige prøve at køre med kun en ramklods hvis du har flere i prøv dem på skift.
Avatar billede haverslev Novice
20. august 2008 - 15:27 #10
Kan se du har prøvet med nye ram, grafikkort, HDD osv.
kan være der er gået en grafikkort sokkel, men har du prøvet at lave en reset af bundkortet - der er som regel nogle jumpere som kan flyttes. Ellers prøv at fjerne al strøm og fjern cmos batteriet på bundkortet i et par minutter.
Avatar billede perav Nybegynder
20. august 2008 - 19:37 #11
Til silbidor:Jeg har prøvet at køre med helt nye og ubrugte ram. Jeg har også prøvet dem enkeltvis.
Til haverslev:Jeg har prøvet at tage batteriet ud i nogle timer u/held.
Jeg har selv en teori på at det enten er grafikporten eller bundkortet der er problemer med.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester