Avatar billede krede-rex Nybegynder
20. august 2008 - 22:54 Der er 4 kommentarer

Udskiftning af printplade i harddisk

Jeg er i den uheldige situation, at harddisken i min bærbare Packard Bell computer er brændt sammen. Jeg har selvfølgelig ikke fået taget en backup for de sidste 6 mdr., hvilket betyder, at  digitalbilleder fra min lille piges fødsel og opvækst indtil dags dato indtil videre er væk.
Det er umuligt at få kontakt med harddisken, og det er tydeligt at harddisken ikke drejer rundt. Jeg er derfor overbevist om, at printpladen er brændt af. Jeg er derfor blevet anbefalet at købe en ny harddisk, der er magen til den jeg har. Herved kan printet byttes ud mellem de to og derved få min gamle harddisk op at køre igen. Kan jeg risikere at ødelægge data på disken ved dette?
Mit problem er, at jeg ikke kan finde en harddisk på internettet, der er 100 % magen til den jeg har.
Min harddisk data er: Samsung SpinPointModel: MP0402HLBA 78.242.976 40.0 GBM40Rev. AF/W: UC100-11
Jeg kan godt finde en harddisk model: MP0402H, men ikke en med Rev. A. Hvor vigtigt er det, at revisionen stemmer overens? Kan printet på hardisken i nedenstående link anvendes? Kender du/I et sted på internettet, hvor jeg kan købe en harddisk svarende til den ovenstående? 
https://www.nowdirect.com/exec/partInfo/part_detail.tsb?prcpart=SAMMP0402H&categoryid=&D=*mp0402h+rev+a*&Ntt=*mp0402h+rev+a*&Dx=mode+matchallpartial&Ntk=Main&Ntx=mode+matchallpartial&N=295&Nty=1
Avatar billede ebea Ekspert
20. august 2008 - 23:37 #1
Revisions nummeret er et udtryk for de ændringer som er lavet på det pågældende produkt igennem dets levetid. Så en Rev A er første udgave af produktet. Og med hensyn til en harddisk, ville jeg ikke være så nervøs for at udskifte printet da den mekaniske del stadig er den samme, og det formentlig kun er printændringer der er lavet på nyere modeller i serien. Og da styringen til Controlleren, formentlig ikke er ændret, ser jeg ikke noget problem. Så hvis du er sikker på at det er selve printet, ville jeg købe en ny HD til den beskedne pris, og så vove forsøget. Og for de "formentlig" sparede udgifter til evt. dataredning, kunne du jo købe dig et lagringskort eller andet backup medie, så du kunne redde din datter for eftertiden. Hun må være vigtigere end seks måneders slask.
Avatar billede gunfar Nybegynder
20. august 2008 - 23:38 #2
hej

er du sikker på at harddisken er "brændt " sammen

har selv haft den oplevelse at min intern harddisk ikek vilel køre / virke mere  Efter overvejelse købte jeg så en ny intern h-disk
min nysgerrighed gjorde så at jeg skruede lidt på h-disken = fik den åbnet lidt i kanterne
Blæste / pustede lidt ind i diverse kanter ,hvorefter der kom en lille filtpose /fugtpose ud ( samme som man bruger ved tøj for at undgå Fugt ) samlede herefter h-disken igen og vupti nu kører den igen
Tror den pose lå og spærerede for laserenstrålen inde i h-disken

skal dog lige huske at fortælle at alt dette var på en stationær pc
21. august 2008 - 07:11 #3
Jeg vil _ikke_ anbefale <gunfar>'s metode. Hvis det er i et 112% støvfrit rum så ka' det måske lade sig gøre. Et støvkorn - ikke målbart for menesker - er som en mursten på en motorvej... så ka' du selv forestille dig resten...
Avatar billede gunfar Nybegynder
21. august 2008 - 09:03 #4
skal kun ses som en almen info
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester