Avatar billede manden22 Nybegynder
24. august 2008 - 01:19

Internet server i Halflife 2

Hej alle. Jeg prøver og prøver på at lave en internet server i halflife 2, så jeg kan spille med mine venner. Opsætningen er, adsl fra cybercity, modem/router zyxel prestige 2602r-61 router hama 108mbps wireless. Jeg fandt så ud af her til aften, at zyxel`en også kunne konfigureres, jeg har åbnet de porte som spillet kræver, både på routeren og på modemmet. Når jeg så starter serveren(har prøvet både dedicated og alm) kan man ikk se spillet i listen, og hvis man tilføjer en server pr ip og port, står der stadig 192.168.1.100:27015... Går man ind på canyouseeme.org og indtaster porten, siger den connection refused, eller connection timed out. Jeg har prøvet alle guider på nettet, også portforward.com. Og jeg har sågår aktiveret upnp og åbnet alle porte på zyxel`en osv. Men der sker stadig ingenting.. Er det cybercity der har blokeret alle porte eller hvad? På forhånd tak, og go weekend til alle..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester