Avatar billede ps76 Forsker
27. august 2008 - 18:39 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Fiber ind - hvad så?

Udgangspunktet: Alm. parcelhus, 1-plan, med én computer tilknyttet tdc bredbånd via kabel. Husets øvrige computere får adgang via Linksys trådløs ruter både til internettet og til hinanden. Så vidt så godt.
Nu har vi så fået fiber ind. Desværre er det kommet ind i huset i modsat ende af kontor og børneværelser, i form af et modem, hvortil nu skal knyttes computere, tv og telefon.
Har forsøgt at sætte den trådløse Linksys (WRT54GL vers. 1.1, 2.4 ghz, 54Mbps) til dette modem i håb om at signalet så kunne sendes til den anden ende af huset - modtager i "hovedcomputeren" er også Linksys - pci adapter WMP54G, 2,4 ghz, 802,11g - men signalet modtages ikke. Siger godt nok, at den har kontakt, men den kan ikke komme på nettet. Jeg går ud fra, at der er for stor afstand.
Så hvad gør vi? Selvfølgelig kan man købe et laaaangt kabel og føre op over loftet, til at forbinde fiber modem og pc. Men hvad er alternativet? Er det en kraftigere WIFI router, som kan løse problemet? Der er ca. 20 meter i luftlinie mellem fibermodem og nærmeste pc, med et par vægge imellem. Eller er det opsætningen måske, der er gal?
Kan tilføje, at WIFI routeren virker fint når den står ved siden af pcén (som ellers er forbundet med kabel som sagt), og jeg ændrer ikke ved opsætningen, når jeg flytter den til den anden ende af huset.
Avatar billede thov Forsker
28. august 2008 - 01:30 #1
Kører du med XP, kan du checke signalstyrken med http://faltronsoft.org/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=35
(40-45% er nok til en stabil forbindelse).

Din router kan også flashes med DD-WRT firmware. En af dens nye funktioner, er at signalstyrken kan øges fra 28mW til 261mW.
Avatar billede 383ci Nybegynder
30. august 2008 - 15:14 #2
Jep, i med ny firmware og skru op for styrken. Bruger selv Tomato i en tilsvarende router og har lavet mange af dem på den måde. Det spiller maks.
Alternativt kan du købe en tilsvarende, men så skal den hedde GL til efternavn og skifte firmware i dem begge. Så kan nummer 2 fange signalet fra nummer 1 og sende det videre og de 4 porte i den bliver aktive som på en "normal" switch
Avatar billede ps76 Forsker
31. august 2008 - 11:24 #4
Ja tak - men hvis siger I til trådløst vs. kabel? Er det måske nærmere besværet værd en gang for alle at trække et kabel op på loftet til en fordeler, og så ned til hver rum med computer i stedet? Eller skønner I at router - med øget signalstyrke som beskrevet - er lige så godt?
Avatar billede 383ci Nybegynder
31. august 2008 - 12:43 #5
For mig at se er kabel altid at foretrække. Ganske simpelt.
Avatar billede thov Forsker
31. august 2008 - 14:52 #6
Dete lille program http://www.download.com/WIFI-Signal-Strength/3000-2085_4-10663562.html viser signalstyrken.
Ved at flytte på antenner/udstyr kan du finde det bedst mulige signal. Er resultatet 20-30% er det bedst at erstatte forbindelsen med et kabel, er den 30-35% kan du flashe routeren, øge signalstyrken og komme op på de 40-45%, som lige er nok til en stabil forbindelse.
Avatar billede ps76 Forsker
31. august 2008 - 18:00 #7
Vi har besluttet at trække kabler en gang for alle, så såvidt er problemet løst.
De som synes de vil have lidt point for rådgivningen - og tidsforbruget - er velkommen til at give et "svar".
Avatar billede ps76 Forsker
06. november 2008 - 17:15 #8
nå, jamen så tager jeg dem selv.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester