Avatar billede sbmoller Nybegynder
01. september 2008 - 08:54 Der er 20 kommentarer og
1 løsning

Jeg kan ikke få lov at lave link?

Hej!

Jeg har et problem i Excel. Jeg kunne godt tænke ig at lave et link der åbner en bestemt mappe når man trykker på det i excel.
Dette skulle jo være lige til. Men af en eller anden grund kan jeg ikke få lov til det. Når jeg har skrevet "link" i en celle og herefter højre klikker på cellen og vil vælge "hyperlink" er den "skraveret" altså jeg kan ikke klikke på den.

Har i nogen forslag til hvad dette skyldes? Kan det være fordi min workbook er "shared". Hvis ja, hvordan kommer jeg så ud af det?

pft.
Avatar billede excelent Ekspert
01. september 2008 - 09:26 #1
Ja link kan ikke oprettes i en delt projektmappe
Du fjerner blot deling, opretter link og deler filen igen
Avatar billede sbmoller Nybegynder
01. september 2008 - 10:08 #2
Er der slet ikke nogen mulighed for at man kan snige sig udenom den på? Du kan jo så meget ;). Men hvad er grunden til at man ikke kan det? Vi sidder her i en afdeling på arbejde hvor vi er 5 brugere af samme excel ark så det ville jo ikke være hensigtsmæssigt at alle skal gå ud af dokumentet for at en kan oprette et link når dette skal gøres 10-20 gange om dagen?
Avatar billede excelent Ekspert
01. september 2008 - 10:48 #3
Ikke mig bekendt, jeg arbejder selv med et til daglig.
men jeg skal tænke over en mulig workaround
Er det link intern i projektmappen eller kan det være link til extern fil ?
Avatar billede sbmoller Nybegynder
01. september 2008 - 11:12 #4
Vi arbejder med et excel dokument hvor der listes efter initialer og så arbejder vi udfra dette. For hver linje skal der laves et link direkte til "sags mappen". På denne måde er vi fri for at gå igennem 5 forskellige undermapper for at finde den rigtige mappe til sagen. I denne mappe ligger der forskellige dokumenter vi bruger i sagen. Så den skal kun linke til selve mappen og ikke nogen desideret filer.
Avatar billede excelent Ekspert
01. september 2008 - 18:26 #5
Det ser ud til at Regnearksfunktionen HYPERLINK virker med Delt projektmap.

=HYPERLINK("[Deling.xls]Ark2!C5";"Hop!")
ovenstående hopper til celle C5 i Ark2 i projektmappen Deling
Avatar billede sbmoller Nybegynder
02. september 2008 - 10:16 #6
okay det ser lovende ud men jeg skal have et link til en mappe på et drev og ikke et andet excel ark eller et andet sted i excel arket.

Derudover skal det være nemt at tilføje et link. Det skal gøres 10-20 gange om dagen på arket og skal laves af almindelige kontorfolk så der skulle helst ikke skrives noget "kode". Er det muligt?
Avatar billede excelent Ekspert
02. september 2008 - 10:43 #7
jeg kan forsøge at skrue en hændelses makro sammen
til denne skal der minimum bruges et ark navn og en celle linket skal hoppe til
og så lige i hvilken kolonne dette kan testes/indtastes

hvordan plejer i at gøre (hvad står der fx i en celle i opretter link på) ?

obs det bliver nok først efter arb.tid
Avatar billede sbmoller Nybegynder
02. september 2008 - 19:05 #8
Jeg tror du misforstår mig.

Jeg skal kunne linke fra Excel til en mappe. Altså IKKE til et andet excel dokument eller celle. Hvis man kunne trykke på en knap som fungerer præcis som ved at lave et normalt hyberlink i en ikke "shared" mappe ville det være den bedste løsning.

Men jeg går ikke udfra dette er muligt?
Avatar billede excelent Ekspert
02. september 2008 - 19:53 #9
Ja det kan være vi snakker forbi hinanden, så lad os lige slå fast:
En Projektmappe er en selvstændig fil som kan indeholde et til flere Ark,- også kaldet Regneark.

Når man opretter et hyperlink, så kan man :
hoppe fra en celle til en celle i samme Ark
hoppe fra en celle til en celle i et andet Ark
hoppe fra en celle til en celle i en anden Projektmappe på et drev
hoppe fra en celle til en celle i en anden Projektmappe på Nettet
Men man kommer ikke uden om at definere hvor der skal hoppes til ved angivelse af et Arknavn og en celle/navngivet celle, uanset det er Link på normal vis eller via Funktionen HYPERLINK.

Så det kunne være rart at se et eks. på de link i opretter
Avatar billede sbmoller Nybegynder
03. september 2008 - 20:05 #10
et eksempel kunne være et link til en sags mappe, altså: c:\sagsmapper\sagsmappe-20000

Dette skal være et link - det der kan ændre sig er naturligvis "sagsmapper" samt "sagsmappe nummer". Når man klikker på linket skal windows mappen komme frem på skærmen så man kan se hvad der er lagt ned i mappen af fakturaer, certificater osv....
Avatar billede excelent Ekspert
03. september 2008 - 20:05 #11
Jeg havde tænkt mig, at i skulle indtaste et Arknavn + Celle hvor Hyperlink skal være men mangler lidt tilbagemelding om hvor det evt. er.
Ind til videre kan du teste denne makro som opretter et link til den celle eller Ark+celle du indtaster et sted i arket.
Indtast fx. Ark3!B2 i en tom celle og marker cellen igen og kør makro.

Sub OpretLink()
navn = ThisWorkbook.Name
x = ActiveCell.Value
y = "'" & Left(x, InStr(x, "!") - 1) & "'" & Mid(x, InStr(x, "!"), 10)
ActiveCell.Formula = "=HYPERLINK(""[" & navn & "]" & y & """)"
End Sub
Avatar billede excelent Ekspert
03. september 2008 - 20:15 #12
Nå du mener altså mapper på fx. C: drevet evt. i en mappe og eller undermappe
lidt lige som stifinder ?
Det kan jeg egentlig også læse ud af det du har skrevet tidligere, hvis jeg ellers var vågen :-)

Som du kan se, er det link til andet sted i samme projektmappe jeg har kikket på

Ser lige om jeg kan lave det du ønsker.
Avatar billede excelent Ekspert
03. september 2008 - 20:27 #13
De link i hidtil har lavet, viser de kun mapper evt. undermapper, eller åbner de også en excelfil ?
Avatar billede excelent Ekspert
03. september 2008 - 20:59 #14
Test denne - husk gem først lokalt og kør derfra

http://pmexcelent.dk/HyperTest.xls
Avatar billede sbmoller Nybegynder
04. september 2008 - 00:20 #15
Det er delme fornemt det du har lavet! Det er lige præcis sådan det skal være -... næsten i hvert fald. Kan man ved alle de links man laver bare få teksten i cellen til at være "link" i stedet for stien? Dernæst når man trykker på linket kommer der en dialog boks op hvor der står om man er sikker på man vil benytte hyperlinket. Kan det lade sig gøre at få den væk ?
Avatar billede sbmoller Nybegynder
04. september 2008 - 01:19 #16
mht. til den dialog boks har jeg ændret det i regedit så den kommer ikke frem længere. Men hvis det er muligt at lave det i VBA i stedet så jeg ikke behøver ændre alle brugeres regedit vil det self. være en stor hjælp...
Avatar billede excelent Ekspert
04. september 2008 - 08:52 #17
Hent fil igen - er opdateret
Avatar billede sbmoller Nybegynder
04. september 2008 - 17:25 #18
Det bliver bedre og bedre.

Er det muligt at få den lille ting i bunden af "browser vinduet" der hedder "make new folder" så man i samme vindue kan oprette den sagsmappe man kan linke til?
Avatar billede excelent Ekspert
05. september 2008 - 22:59 #19
hmm jeg syntes det bliver værre og værre :-)

http://pmexcelent.dk/HyperTest2.xls
Avatar billede sbmoller Nybegynder
07. september 2008 - 20:12 #20
nu bliver det ikke bedre!!! tusind tak for hjælpen det har været helt kanon... smid et svar så du kan få en stak point :D
Avatar billede excelent Ekspert
07. september 2008 - 20:40 #21
ok og velbekom :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester