Avatar billede tenniscamp Nybegynder
01. september 2008 - 12:45 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

problemer med at vist internet sider

Hejsa,

Jeg sidder på en bærbar arbejdscomputer, som jeg gerne skulle kunne bruge hjemme også.

Men der er visse sider jeg ikke kan komme ind på. Fx min webmail hos one.com her taster jeg mit brugernavn og kode og en ny side åbner så, men der kommer bare ikke noget frem. Det samme problem gør sig gældende på dr.dk når jeg vil ind og tjekke mit dr superliga hold. Her er det igen et slags popup, som måske skaber problemet.. da det lader til at være hver gang en ny side åbner..
Avatar billede vejmand Juniormester
01. september 2008 - 13:11 #1
Hvis det er i IE, så prøv:

Funktioner -> Blokering af pop op-vinduer -> se på dine indstillinger her...
Avatar billede tenniscamp Nybegynder
01. september 2008 - 13:18 #2
jeg har selv løst det - ellers tak
Avatar billede tenniscamp Nybegynder
01. september 2008 - 13:18 #3
men ja det var på samme måde.. så hvis du svarer så giver jeg dig point i stedet..
Avatar billede tenniscamp Nybegynder
01. september 2008 - 13:56 #4
Og så lader det alligvel ikke vil være løst..

Jeg fik det ellers til at virke ved at tilføje de sider det handlede om, men nu virker det pludselig ikke mere igen..
Avatar billede vejmand Juniormester
01. september 2008 - 14:26 #5
Du kan evt. også prøve:

Funktioner -> Internetindstillinger -> Sikkerhed -> Websteder, du har tillid til -> Websteder -> Tilføj siden, luk IE, Åbn igen og se om det har hjulpet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester