Avatar billede danielhep Nybegynder
02. september 2008 - 09:11 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Opret knap problem

Hej Eksperter..

jeg sidder med en hjemmeside lavet i flash, med as2, og noget klik insat materiale..

jeg er koder normalt, men jeg er fået den store ære af at lave noget flash, da en mebarbejder er på barsel.. min viden omkring flash er meget lille, så bær over med mig hvis jeg forklare det lidt underligt..

jeg har et movie clip ude i Libary, som er blevet trukket ind i scenen flere gange.  Dette movie clip bliver brugt til links, som der i AS2 (kode) bliver sørget for.

Mit problem er at, de indtrukket movie clip fra Libary som alle er af alle object, men med forskellige instanse navne, er 0 px i width og height.

hver gang jeg prøver at gøre den større bliver de flyttet til -3276359.0 X position.

Jeg skulle meget gerne kunne bestemme størrelsen på de movieclips, som alle er blevet navngivet efter btn_0, btn_1 osv.

håber i kan forstå min problemstilling her.

på forhånd tak.
Avatar billede danielhep Nybegynder
02. september 2008 - 09:17 #1
ok... jeg har ingen anelse hvad der skete der.. men nu virker det åbenbart igen...

efter at have lukket og åbnet programmet 4 gange, og prøvet 100 forskellige ting.. men det gik i orden da jeg tegnet en firkant i scenen.. >.<
Avatar billede danielhep Nybegynder
02. september 2008 - 09:17 #2
svar
Avatar billede Slettet bruger
08. september 2008 - 01:07 #3
Okay virker underligt men godt du fik det til at virke.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester