17. september 2008 - 09:24Der er
26 kommentarer og 1 løsning
Problemer med opstart af PC
Jeg har lige fået samlet min nye computer. Men når jeg starter den op får jeg en fejlmeddelelse som lyder følgende "USB Device Over Current Status Deteched" og systemet lukker hefter ned efter 15 sekunder.
Bundkortet som jeg har er et ASUS P5Q Pro og jeg kører med en Intel Core 2 Duo CPU. Jeg har prøvet at flytte rundt på Jumperne på kortet. Men det hjalp ikke. Jeg kan lige for en god ordens skyld nævne at strømforsyningen som jeg kører med er en NorthQ model NQ-4200 GP-USB 400W 140. Derudover kører jeg med et grafikkort Geforce 9600 GT, en harddisk på 160 GB og 1GB RAM fra Corsair.
Er der nogen som måske har et muligt bud på, hvad dette problem kan skyldes. Jeg hører gerne fra nogen som har været ud for nogenlunde det samme som mig.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Windows er installeret på harddisken. Jeg kan ikke komm ind i BIOS-opdateringen. Computeren giver mig ikke lov. Den forsætter bare til meddelsen om at "USB Device Over Current Status Deteched" og så lukker den ned.
Det er som regel bundkortet der rører ved kabinettet. Så tjek lige at du har de korrekte og rigtigt placerede afstandsstykker mellem bundkort og kabinettet.
Kabinettet som jeg anvender har en slags små forhøjninger som umiddelbart efter min mening gør at det ikke rører ved kabinettet. Men der fulgte godt nok tre afstandsstykker med. Men jeg er lidt i tvivl, hvordan de skal monteres. Idet bundkortet i givet fald ikke vil passe ind i kabinettet.
Et normalt bundkort kræver 6 af de små "forhøjninger". Det er typisk en 6-kantet messingfarvet skrue med flad top. Ved ikke om det hjælper med at identificere "forhøjningerne" men det lyder i hvert fald underligt at du kun skal bruge 3.
Kabinettet som jeg anvender hedder EnerMax og bundkortet kræver ni skruer mod normalt seks. Men det skyldes nok at de nyere bundkort er anderledes i forhold til de gamle. Jeg ved ikke om de tre afstandsstykker kun er med som en slags reserve.
Doh! Du har ret mht. 9 skruer. Glemte at tælle dem i midten med så det giver 3x3=9 :) Hvis det er samme type skruer du har i overskud som du brugte til bundkortet så gem dem i en pose. Har selv en god samling af skruer som er guld værd når man pludseligt får nyt hardware eller idéer :) Har aldrig selv prøvet den med USB fejlen, men dit spørgsmål dukker op i mange andre spørgsmål herinde. Efter hvad jeg har læst mig frem til er det fordi bundkortet rører noget den ikke skulle gøre, og lukker så ned på grund af sikkerhed. En mulighed kunne være at pille bundkortet ud, placere det på en avis med kun de nødvendige kabler tilsluttet (strøm, lyd til PC højtaler, etc.)
Det er jo ikke seriøst, hvis du smider svar for at der blt kan lukkes og andre har skrevet det du smider som svar - så er det ren point rytteri og har intet med kendskab og seriøsitet at gøre - tjek lige dene spørgsmål igennem og se hvor du har fået uberettiget point - de skulle relet afleveres tilbage til de korrekt besvarer af spørgsmålet!
Da jeg købte kabinettet fulgte der kun tre afstandsstykker med og ikke andet. Jeg har ikke haft skruet nogle af dem på, da jeg tror at det bare vil medføre at kortet så ikke vil passe ind i kabinettet. Men hvis der er nogle som har et lignende kabinet. Så hører jeg gerne, hvordan I løste dette problem.
Snup en tudekiks. Starter næsten altid med at skrive det som et svar så spørgsmålet kan lukkes, derefter er alt kommentarer. Gør det bare på den måde så man slipper for "skriver du lige et svar så jeg kan lukke spørgsmålet". Dét går for langsomt.
Vil I være så venlig ikke og bruge spalteplads på at diskutere og svine hianden til på mit indlæg. Det er temmelig irriterende at når man ser at der er kommet et svar at man så skal blive skuffet over at se at det bare er folk som bruger andres indlæg til at skændes. Så vil I venligst gå hen et andet sted og skændes. Tak!
Selvfølgelig. Men har du tjekket at bundkortet sidder korrekt og ikke rører kabinettet - bl. a hvor usb og andre stik kommer ud "gennem" kabinettet (både på forside og bagside)
Umiddelbart kan jeg ikke se at det skulle røre kabinettet. men som sagt jeg er lidt i tvivl om, hvorvidt man skal bruge de tre afstandsskruer eller ej. Men det er nok n oget som jeg må prøve mig frem til.
Faldt lige over denne bemærkning andetsteds, under overskriften USB Device Over Current Status Detected - System will Shut Down After 15 Seconds
Check all USB jumpers
I just assembled a system with a ASUS P5K-VM board, and when I first booted it, I got the "USB Device Over Current Status Detected !!" error. After 2.5 hours of trying everything, I noticed a blue jumper lying in the box the board came in. The jumper was used to select if the USB-port is on when the PC is off. When I connected the jumper, the system worked.
Her er det på dansk. Jeg har lige samlet et system med et ASUS P5K-VM bord, og når jeg først har startet det, jeg fik den "USB Device Over Aktuel status Detected!" fejl. Efter 2,5 timer for at forsøge alt, bemærkede jeg en blå jumper liggende i boksen bestyrelsen kom i. jumper blev brugt til at markere, hvis USB-port er på programmet, når pc'en er slukket. Når jeg tilsluttet jumper, ordningen fungerede.
Nu har jeg prøvet at flytte lidt rundt på jumperne og det hjalp desværre ikke. Endvidere så rører bundkortet slet ikke ved kabinettet. Det som jeg nu tror at det kan være er muligvis strømforsyningen. men jeg ved det ikke. Så jeg er forsat taknemlig, hvis der er nogen som kan komme med et godt bud på, hvad der kan være galt.
Løsningen på problemet var at kortet var defekt og jeg fik det byttet ud med et nyt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.