Avatar billede perav Nybegynder
26. oktober 2008 - 12:09 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Er HD defekt eller

Jeg har lige modtaget en bærbar pc fra en kvindelig bekendt som var blevet tosset på pc'en fordi den ind imellem frøs, så hun gav den en knytnæve nede i højre hjørne af maskinen og netop derunder sidder HD, nu kan pc'en ikke starte op mere, den kommer bare med flg. tekst: Windows could not start because of a computer disk hardware configuration problem. Og så kommer der en masse anden tekst.
Jeg har undersøgt om HD evt. var blevet slået løs men det var den ikke.
Kan HD have taget skade af dette slag?
Skal der evt. investeres i en ny HD?
Og hjælper dette eller er der evt. beskadiget noget andet i pc'en?
Avatar billede perav Nybegynder
26. oktober 2008 - 12:15 #1
Jeg har prøvet at kører en ny install. af WindowsXP men den stopper ved 2% af formateringen og sidder fast der.
Avatar billede perav Nybegynder
26. oktober 2008 - 12:19 #2
Jeg har også forsøgt at kører Killdisk, men den skriver: Memory allocation error. Try PM software. Jeg går ud fra at den mener "Partition Magic".
Avatar billede johnstigers Seniormester
26. oktober 2008 - 12:36 #3
Lyder som om HDD er død.
Avatar billede perav Nybegynder
29. oktober 2008 - 20:01 #4
Jeg købte en ny HD :-) og ville install. WindowsXP Pro, det gik også fint, men da den skulle ind i Windows efter install. (der hvor man klikker på ens navn)fremkom den med en fejl.:"Et problem har forhindret windows i at kontrollere licensen til denne computer korrekt. Fejlkode 0X80070002", jeg har så prøvet at gå ind i windowsXP i Fejlsikret tilstand, men der fremkommer fejlen også, så nu kan jeg ikke komme ind i windows. Er der en løsning på dette problem?
Avatar billede perav Nybegynder
29. oktober 2008 - 20:30 #5
OK jeg prøvede at kører installationen igen, men den stoppede under kopiering af filer ved 59% og skrev flg.: Installationsprogrammet kan ikke kopiere filen: oembios.bin jeg kan trykke på Enter flere gange men den kan ikke kopiere filen, er det pga denne fil at jeg ikke kan komme ind i windows hvis jeg vælger at springe kopieringen af filen over?
Avatar billede perav Nybegynder
20. november 2008 - 19:36 #6
Send et svar og det bliver belønnet med point :-)
Avatar billede perav Nybegynder
21. november 2008 - 09:55 #7
lukker
Avatar billede johnstigers Seniormester
21. november 2008 - 20:27 #8
Ved ikke lige hvad der skete der, for fik ikke mail...
Retter du fejlen?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester