28. oktober 2008 - 18:09Der er
7 kommentarer og 1 løsning
DDR2 ram hurtigere end DDR3?
Jeg har lige skiftet bundkort og ram, fra asus p5b til p5k3 deluxe, og fra 2gb ddr2 til 4gb ddr3 1600 ram. Men når jeg kører windows vista's performance test eller hvad den hedder, så får jeg kun 5,4 nu, hvor jeg fik 5,9 med de gamle ram. Kan det være rigtigt? Det kan da ikke passe mine nye ram er langsommere end de gamle, når der for det første er dobbelt så mange af dem, og de er noget hurtigere end de gamle? Mit nye bundkort kan dog kun klare 1333 mhz, men det burde stadig være hurtigere end før.
De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker.
Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.
dual channel måske. ? ( Jeg ER (også) uviden om ram! :O] ) Er det samme CPU ?
Anyway, vil det ikke undre mig hvis windåze "performance test" er totalt vilkårlig. ( Altså windåzen vil bruge software system til test, så hvis du har mere installeret og bla bla )
Min mistanke ville umiddelbart pege på at du køre Vista 32 bit,som ikke kan udnytte 4GB helt.Og det kunne have indflydelse på scoren i negativ retning..Men som sagt bare en mistanke :)
Og lige en ting..Ifølge Microsoft selv er en score på 5+ tilstrækkeligt til at køre alt,så på den konto køre dine ram altså fint.Så hvis ikke for andet en nysgerrighedens skyld så hop op og fald ned på om det er 5,4 eller 5,9..
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.