Men man kan jo også skrive $var = "er" med ". Har kodet i en del år men har aldrig troet der var nogen betydning? Hvornår skal man bruge hvad? Her taler jeg om arrays, variabler, if-sætning osv. :)
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Slettet bruger
09. november 2008 - 23:11#1
Hvis I har erfaringer med andre kodesprog kan I jo også nævne hvad man bruger der. Altså med " og '.
Den korte forklaring er præcis som elskermad.dk kommer med - " (og heredoc) laver parsning for variabelnavne, det gør ' ikke. Dermed er ' mere effektiv hvis man ikke har brug for den parsning. Jeg har ikke testet om der er nævneværdig forskel på konkatenering og parsning, men jeg vil tro parsning er langsommere, så 'bla '.$bla.' bla' bør være bedre end "bla $bla bla".
Den lidt længere forklaring er at '-strenge kun kender to "specialsekvenser", \' (giver en ') og \\ (giver en \). Alle andre tegn, inkl. backslashes opfattes som en del af teksten, så "\r\n" opfattes som et linjeskift, mens '\r\n' opfattes som rå tekst.
Hvis du ikke benytter dig af inline-variable eller specialsekvenser som \r\n, så vil ' til enhver tid være bedst (det er ikke sikkert det er mærkbart før der kommer en større mængde trafik, men da strengformatet er "simplere", så vil der være færre specielle tilfælde med de strenge, som PHP derfor ikke checker for).
Synes godt om
Slettet bruger
10. november 2008 - 21:40#6
Mange tak for hjælpen. :) Det var kanont med så hurtig hjælp! - Hvis I begge lige gider at smide at svar, så kommer der nogen points på vej!
Undskyld for den lange ventetid, har ikke lagt mærke til der er kommet svar.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.