Jeg er lige blevet sendt i inkasso af blockbuster, fordi de har sendt en regning på en film de mener jeg har afleveret for sent, men det mener jeg bestemt ikke, så derfor har jeg ikke betalt. nu har de sendt mig i inkasso, og jeg er kun 17, må man det?
Om de må eller ikke må er irellevant. Hvis de må kommer du til at hoste nogle klejner, hvis de ikke må kommer dine forlædre til at hoste, og mon ikke den regning så vil havne på dit bord alligevel.
Var det ikke meget nemmere at betale, det kan umuligt være ret mange penge.
Hvis ikke du har en kvittering på aflleverings tidspunktet så kommer du til at betale.
Hvis du har en kvitering for aflevering, og den viser du har afleveret rettidigt så sender du den i kopi til Inkasso firmaet og så er sagen afsluttet.
Hvis du har reageret på rykkerne og forklaret dem at du ikke mener at du skylder dem noget, så kan man normalt ikke sendes til inkasso lige meget hvor gammel man er. Så er det et spørgsmål om en retssag i stedet.
Sagen løber nu op i næsten 500 kr. jeg ville have reageret men, har ikke haft tid os har haft så meget om ørene er lige flyttet og den by hvor blockbuster ligger er rimligt langt væk fra der hvor jeg bor nu, det er selvfølglig ikke nogen undskyldning, men dog en forklaring. Jeg fik en regning på beløbet som jeg ikke betalte så gik der næsten en måned så kom inkassovarslen sys de burde sende en rykker først. Man får aldrig en kvittering for at have afleveret sine film så blockbuster kan faktisk bare sende regninger ud til folk for der er ingen som kan bevise noget. Har ikke råd til at betale regningen med det samme.
twisties>>Der er vist ikke så meget at gøre. Du skal betale. Ring til de der Inkasso folk, de er helt sikkert til at tale med. Betal af over et par måneder. Hvis du ingen penge har er der altid muligheden for at gå med morgen aviser, der giver ret godt.
Jeg passer et fultidsjob, som elev i et supermarked og har ikke tid til at gå med aviser. Jeg betaler min egen husleje og skal jo også leve. Jeg tager alt det overarbejde jeg kan. Men tak for rådet alligevel :)
Der er ikke nogen nem løsning på problemet. Ring til Inkasso folkene og lav en aftale. Noget helt andet er hvis du har kvitteret for udlevering af en lånt ting en film fx. kan du altid bede om kvittering.
Jeg ved ikke ret meget om lejefils området .. Der findes noget der hedder loveFilm som sender dig DVD'erne med posten, dem skal du så retunere med posten. Det kunne være en løsning ...
Kan man ikke hente film på nettet ? Ja jo ja via diverse pirat sites, det ved jeg godt, man kan man ikke lovligt leje en film på nettet ? Hente den ned brænde den ud og se den ? Det ville da være værd at undersøge.
Sådan som jeg ser problemet, er tid en knap resourse og så får man ikke altid tingene gjort.
Så find en anden film løsning end Blockbuster, ikke et ondt ord om dem, men deres koncept passer bare ikke til dig.
ps. Det med morgenaviser mente jeg seriøst. Da jeg var 17 gik jeg selv med JP, passede gymnasiet samt cyklede om eftermiddagen, efter skole (94 km i gennemsnit per dag).
Tror faktisk det er meget almindeligt at man ikke får en kvittering når man afleverer film.
Vi lejer tit hos Playtime video, og der får man heller ikke kvittering. Man kan ovenikøbet bare smide filmene i en brevsprække hvis man afleverer efter lukketid.
Man skriver til gengæld helller ikke under på noget når man lejer. Man har dog et kort med en kode på, som man oplyser.
Jeg aner ikke om man kan lave sådan en aftale med en person under 18, men her skal min datter på 16 bare have mit kort og kode, så kan hun leje. Mener dog ikke hun kan få udstedt et kort.
Måske skulle man gå ind i butikken og høre om de kan se hvilke film jeg har lejet hvornår og hvornår de er afleveret. jeg plejer normalt at leje flere film på en gang som skal afleveres samme tid, har aldrig bare lejet en film, for tænker da at der kan være sket en fejl?
God ide... Jeg ville så bede om en kvittering for de afleverede film. Får du så svaret at det bruger de ikke, er sagen klar :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.