20. november 2008 - 17:30Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Fra Office Document Imaging (TIFF) til Word 2007
Jeg har et indscannet dokument som indeholder flere sider, af en eller anden grund kan jeg ikke importere det til Word 2007.
I Document Imaging programmet, viser den dokumentet fint, men jeg vil godt have, at man kan indsætte dokumentet indeholdende alle siderne i Word.
Det har fungeret i tidligere versioner af Office, og jeg har enkelte brugere som decideret stiller sig på bagben, for ikke at få Office 2007, når dette nu ikke virker ordentligt.
I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.
Hov, havde glemt dette spørgsmål i mængden af alle de andre opgaver man har... :-(
Nu har jeg ikke rodet så meget med IrfanView, men nogle spørgsmål presser sig på.
Er det også gratis i kommercielt henseende? Det er meget fint, det semi-automatisk kan splitte dokumentet op, men kan det ikke indsætte siderne automatisk i Word, én side pr. side?
Ahhh, så fandt jeg over en løsning, der virker bedre.
Men kan faktisk få den gamle funktion igen, via noget makro-kode, som jeg tilfældigt faldt over på nettet.
Sub InsertFromScanner() On Error Resume Next WordBasic.InsertImagerScan End Sub
og så kan man efterfølgende tilføjen makroen til en knap i værktøjslinien "Hurtig adgang"
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.