28. juni 2001 - 20:58Der er
15 kommentarer og 1 løsning
VPN Kvaler!
En ven og jeg har begge ADSL og har oprettet forbindelse til hinanden via VPN (Jeg ved godt det er usikkert, men det skulle prøves). Jeg kan tilslutte til ham og han kan tilslutte til mig, men jeg kan ikke finde hans computer på netværket. Han kan til gengæld finde min og tilslutte drev og det hele.
Rettelse: Når han har tilsluttet sig til mig, så kan jeg tilslutte mig til ham (men stadig uden at kunne finde computeren på netværket). Hvis han ikke har tilsluttet sig til mig, så får jeg en fejl 781, når jeg kalder op til ham.
Vi bruger samme protokoller (IPX/SPX) Bruger fil og udskriftsdeling. Jeg har selv sat det op herhjemme. Derefter satte jeg det op for ham, så det er blevet gjort ens. Begge computere er medlem af arbejdsgruppen WORKGROUP. Hvad er der så mere?
hmmmm..... det ved jeg ikke men du er også sikker på at opsætningen af det program er rigtig og at du ikke har lavet noget anderledes om andres adgang til din computer da du installerede windows
- Problemmet er i begge ( i hvertfald TDC ) sidder bag en en Nat server, som ikke kan se nogle af pakkerene, da de er krypteret med VPN´en.. - Angående protokollerne, øhhh, er det ikke ligegyldig med IPX, krypteringen foregår vel med IPSEC, eller hva´ ??
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.