Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 13:11 Der er 17 kommentarer og
1 løsning

Hvorfor bliver min PC ved med at arbejde

Min PC giver lyd fra sig når den arbejder. Også efter jeg er logget helt ind på Vista. Det lys der viser at computeren arbejderbliver ved at blinke. Hvad kan forklaringen være.

Lyden irriterer selvom det er en svag knasen. Jeg kan nogle gange syntes at det er nødvendigt at sætte musik på for ikke at fokusere på det.

Min kones bærbare med xp er helt stille

Måske der kan gøres noget ved det ?
Avatar billede corleonedk Nybegynder
14. december 2008 - 14:19 #1
Hvis du går ind i Kontrolpanel\System og vedligeholdelse\Strømstyring og der skift indstillinger for denne model\skift avancerede strømstyringsindstillinger..Og der går under harddisk og sørger for at punktet sluk harddisk efter,står til aldrig..Det en af de ting der kan give et klik en gang imellem fordi den slukker og vækker harddisk/e.

Ud over det er der Vista´s indexerings tjeneste.Den kan slås fra under diskens egenskaber,men det vil gøre Vista langsom at slå den fra.Og normalt vil den ikke arbejde hele tiden.Men har du Itunes kan dette program dog sende tjenesten på overarbejde,da dette program hele tiden flytter rundt på data og dermed aktiver indexeringen hele tiden.

Ud over det så sørg for at defragmentere drevet jævnligt,helst et par gange om ugen.Det vil reducere søgetid samt reducere slitage på drevet og dermed forlænge dets levetid.
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 14:40 #2
efter skift indstillinger i system kan jeg ikke finde avancerede strømindstillinger
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 14:45 #3
I kontrolpanel har jeg system ,men ikke system og vedligeholdelse
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 15:00 #4
Det var fordi min stod til klassisk visning
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 15:12 #5
Jeg fulgte dit råd, men jeg syntes den bliver ved med at arbejde stadigvæk. Kan det have noget med harddisken at gøre ?
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 15:29 #6
rens maskinen med ccleaner eller det her gratis på dansk program.

Advanced SystemCare Free 

http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html?Str=download
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 15:51 #7
Det her jeg nu gjort. Men lyset og støjen er der alligevel. Renset både med CCleaner
og Advanced SystemCare Free

Jeg er bange for at der er et hardware-problem
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 16:26 #8
skynd dig at hive ud fra den hvad du skal bruge. en mistanke om en harddisk der er ved at stå af.

der findes værktøjer til at tjekke din harddisk af om hvilken tistand den er i.

hvad er det for en harddisk altså mærket

nu kommer det jo også an på hvad du har af programmer der kører og tjekker - nogle gange skal man bare afinstallere et program og genisnatllere og så kører det igen.
Avatar billede corleonedk Nybegynder
14. december 2008 - 16:55 #9
Hvis du har noget antivirus program der hele arbejder på disken,kan det jo også være en årsag..

Hvis du går i disken egenskaber under funktioner,kan du også lige sætte den til at scanne disken for fejl..Hvis det er C drevet beder den om at genstarte,og scanner så disken før Vista starter op.
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 17:22 #10
Den finder ingen fejl ved scanning af disk. Prøvede at disable Avast, men det gjorde heller ikke nogen forskel
Avatar billede amews_aj Nybegynder
14. december 2008 - 17:30 #11
Avast har noget der hedder VRDB generering, som indimellem står og tager backup af filer på din harddisk. Deaktiveret den evt.?
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 17:45 #12
Det har jeg gjort nu. Men problemet er der stadig

Jeg vælger at stoppe her, da jeg har lært meget om Vista og er glad for at disse ting nu er afprøvet. I har alle været med til at hjælpe mig og vil de der ønsker point lægge et svar.
Under alle omstændigheder  corleonedk
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 18:15 #13
vi har ikke løst noget så læg selv et svar og accepter

det er det med lyden du ligesom skal have gjort noget ved inden det er forsent
Avatar billede corleonedk Nybegynder
14. december 2008 - 19:08 #14
Ja vi hopper over denne gang samsonjens,hiv du selv dine point i land denne gang :)

Hvis du går til harddisk prodecentens hjemmeside,har de nok et værktøj til at tjekke disken også..
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 19:18 #15
Ok. Så gør jeg det.

Med 6GB ram og en Proccessor på 35oo ,syntes jeg ikke, der burde være nogen støj overhovedet.
Avatar billede corleonedk Nybegynder
14. december 2008 - 19:20 #16
Lige et sidste spørgsmål...Bruger du Itunes??
Avatar billede Slettet bruger
14. december 2008 - 19:21 #17
Bruger du Itunes?? Ved ikke engang hvad det er
Avatar billede corleonedk Nybegynder
14. december 2008 - 19:36 #18
Jamen så bruger du det nok ikke..Det er et Aple program til deres Ipod..Og det er kendt for at lave ballade med harddiske.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester