Avatar billede swaco Seniormester
19. december 2008 - 21:56 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Langsom pc

hej
er der en der evt, kan hjælpe lidt, min kammerat har en pc med vista, som simpelhen er blevet noget så sløv, har prøvet at slette alle midertidig, internet filer, kørt div. virus/ spam scanner, prøvet at gendanne til et tidspunkt, hvor vi ved den var ok.
hilsen
Swaco
Avatar billede corleonedk Nybegynder
19. december 2008 - 22:05 #1
Prøv at give den en tur med dette program,og se om det ikke frisker den op.
http://www.iobit.com/advancedwindowscareper.html?Str=download
Avatar billede Jensen DK Novice
20. december 2008 - 06:54 #2
Hent og installér CCleaner http://www.ccleaner.com/  og en manual her. http://www.spywarefri.dk/manualer/ccleaner-manual.htm
Under installationen får du tilbudt [Yahoo Toolbar]. Du kan sige ja eller *NEJ* til den, det er en værktøjs linie som du sikkert  ikke har brug for.
Lad programmer foretage en oprydning i rens og registrer, og lad den slette det den finder.


Hent Malwarebytes Anti-Malware herfra:
http://www.besttechie.net/tools/mbam-setup.exe
Eller herfra ->
http://www.majorgeeks.com/Malwarebytes_Anti-Malware_d5756.html

Installer programmet - når det er gjort skal du lade programmet opdatere sig. Herefter åbner et vindue, hvor du skal flytte prikken til "Kør et fuldstændigt systemscan" - klik på Skan Knappen - lad programmet arbejde. Når det er færdig (det tager lidt tid afhængig af hvor meget du har på computeren).
Derefter - Tryk på "Vis resultater" knappen efter scanningen - og herefter tryk på "Fjern det valgte" - nu åbnes log'en og du skal gemme den et sted, hvor du kan finde den igen, du kan sende den ind til gennemsyn.
Avatar billede swaco Seniormester
16. december 2009 - 12:17 #3
ok
Avatar billede Jensen DK Novice
16. december 2009 - 13:24 #4
Hvad endte det med siden du selv tager de udlovede point?
Avatar billede swaco Seniormester
16. december 2009 - 14:21 #5
en ny pc det var simpelhen for at lukke, da det er over et år siden, men du må gerne få nogle point
Avatar billede Jensen DK Novice
17. december 2009 - 06:48 #6
God fornøjelse med den nye PC. Det var bare for at få at vide hvad det endte med.
Avatar billede swaco Seniormester
17. december 2009 - 07:44 #7
OK Det kører fint God jul
Avatar billede Jensen DK Novice
17. december 2009 - 13:01 #8
Tak i lige måde.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester